Kim są Cypherpunk i jakie są ich działania i znaczenie

21 czerwca, 2021

W świecie kryptowalut bardzo dobrze znany jest termin Cypherpunk. Świat cyfrowy jest obecny w naszym życiu w wielu dziedzinach, utrzymuje nas w ciągłym połączeniu, czy to z naszymi urządzeniami , czy z ludźmi, co sprawia, że ​​nasza prywatność jest trochę bardziej narażona.

Chociaż obecnie istnieją aplikacje i narzędzia, które pomagają być bardziej bezpieczne; Jest to możliwe dzięki programistom, którzy od dziesięcioleci biorą cyberbezpieczeństwo w swoje ręce.

Indeks

  Kim jest Cypherpunk

  To grupa osób, które poświęciły swój czas na tzw. aktywizm cyfrowy; skoncentrowany na bezpieczeństwie, ochronie i prawie do anonimowości użytkowników produktu komputerowego.

  Twórcy tego ruchu rozpoczęli w połowie lat 80. XX wieku za sprawą Erica Hughesa , jego nazwisko powstało między fuzją Cipher (szyfrowania lub kodu) i podgatunku science fiction Cyberpunk.

  Hughes napisał Manifest Cypherpunk z 1993 roku, w którym twierdzi, że rząd i anonimowe korporacje nie gwarantują prywatności w otwartym społeczeństwie w epoce cyfrowej i że trzeba jej bronić, jeśli chcemy coś z niej mieć.

  Czytaj więcej  Jak sprawić, by wieśniacy rozmnażali się i mieli dzieci w Minecraft - Przewodnik po wychowywaniu dzieci?

  W 2012 roku Julian Assange napisał „Cypherpunk: Freedom and the future of the internet ”, w którym demaskuje niebezpieczeństwo naszego bezpieczeństwa komputerowego kontrolowanego przez firmy i państwa proponujące wykorzystanie kryptografii.

  Znaczenie i działalność Cypherpunk

  Prywatność, jaką znamy dzisiaj, nie byłaby możliwa bez interakcji tych aktywistów , którzy odgrywają ważną rolę w technologii szyfrowania. Pomagali w rozwoju kryptografii, tacy jak David Chaum, wynalazca cyfrowych pieniędzy (Ecash i DigiCash) oraz Shari Goldwasser, najważniejsza kobieta w świecie kryptografii.

  Przed stworzeniem Apache-SSL w 98 roku bezpieczeństwo i prywatność użytkownika były praktycznie zerowe, nie było szyfrowania podczas łączenia się z serwerem. Szczególnym przypadkiem są pliki cookie , tworzone w celach reklamowych, które zagrażają Twojej prywatności, ale istnieją sposoby na ich zablokowanie , a także możesz przeglądać sieć anonimowo, zachowując przy tym swoją prywatność .

  Wraz z pojawieniem się technologii blockchain rząd zagroził kontrolowaniem wymiany wartości i informacji cenzurujących, dlatego wprowadził kilka głośnych zmian, które przyniosły nam pozytywne korzyści.

  Działania cypherpunkowe dla prywatności

  Istnieje kilka osiągnięć Cypherpunka, które pomogły nam zachować naszą prywatność za pomocą narzędzi, oprócz praw i traktatów, które ją wzmacniają. Wpływ, jaki te narzędzia wywarły na nasze życie, był ogromny, poznajmy niektóre z najważniejszych:

  Czytaj więcej  Co to jest phishing i jakie są najczęstsze typy? Jak uniknąć tego ataku?

  Szyfrowanie-SSL (Secure Sockets Layer)

  Wcześniej surfowałeś po Internecie bez żadnego szyfrowania, co oznacza, że ​​Twoje połączenie mogło być monitorowane; Twoja prywatność i bezpieczeństwo były narażone. Ale wraz z serwerem Apache-SSL stworzonym w 1998 roku przez Bena Laurie dostarczyli certyfikaty bezpieczeństwa.

  Oprogramowania

  Zdecentralizowane sieci i komunikacja nie oferowały prywatności, Cypherpunk wygenerował programy do jej rozwiązania. PGP (Pretty Good Privacy) to system szyfrowania pierwotnie stworzony do ochrony wiadomości e-mail i wysyłania załączników, ale został zdywersyfikowany i obejmuje między innymi podpisy elektroniczne, ochronę sieci, anonimowe przeglądanie.

  Bezpieczny dostęp zdalny

  Coś, co charakteryzuje internet to zdalny dostęp do zasobów dostępnych w sieci z dowolnego miejsca, ale od początku było to bardzo niepewne. Wraz z pojawieniem się protokołu SSH zaprojektowanego przez Tatu Ylönen wszystko się zmieniło, oferowane przez niego bezpieczeństwo było bardzo wysokie, do tego stopnia, że ​​nadal jest używany.

  Fundacje w obronie praw

  EFF (Electronic Frontier Foundation) organizacja non-profit broniąca swobód obywatelskich w cyfrowym świecie, stworzona przez słynnych Cypherpunków Mitcha Kapora, Johna Perry'ego Barlowa i Johna Gilmore'a

  Czytaj więcej  Jak włączyć i skonfigurować serwer DHCP w systemie Windows 8, 8.1 i 10 — krok po kroku

  Free Software Foundation, założona przez Richarda Stallmana w 1985 roku, w celu promowania wolnego oprogramowania we wszystkich dziedzinach informatyki, uwalniania od ograniczeń modyfikacji i dystrybucji oprogramowania komputerowego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji