Jakie są rodzaje częstotliwości Wi-Fi? Jakie standardy i kanały są lepsze?
26 sierpnia, 2021

Chociaż prawdą jest, że internet był podstawowym narzędziem do łączenia wszystkich zakątków świata za pomocą jednego kliknięcia, sieci Wi-Fi były tymi, które zakończyły cyfryzację społeczeństwa, jaką znamy dzisiaj, ułatwiając wszystkie procesy komunikacyjne na różne sposoby. każdego indywidualnego użytkownika.
Jakie są rodzaje częstotliwości Wi-Fi? Jakie standardy i kanały są lepsze?
Oferowanie nieskończonych korzyści dla użytkownika, aby móc bez problemu połączyć się z siecią internetową bez żadnych problemów, ale jednocześnie jest podatny na wtargnięcie do niej intruzów. Z tego powodu zaleca się zmianę nazwy WiFi i hasła routera z telefonu komórkowego, aby utworzyć warstwę bezpieczeństwa w sieci, a tym samym zapobiec problemom z prędkością.
Przy ciągłym postępie technologicznym istnieją metody inne niż zmiana nazwy i hasła, aby zwiększyć i poprawić bezpieczeństwo sieci WiFi routera, aby chronić go przed intruzami , ponieważ intruz może nie tylko spowolnić prędkość połączenia ale także może generować ataki komputerowe w celu kradzieży informacji lub uszkodzenia sprzętu.

Podobnie zdecydowana większość marek routerów pozwala zobaczyć adres IP użytkowników, którzy są z nim połączeni, poprzez ich konfigurację, dzięki czemu możesz samodzielnie wykrywać intruzów i wprowadzać zmiany. Podobnie, jeśli router nie ma tej opcji, istnieją zewnętrzne narzędzia, takie jak Wireless Network Watcher, do monitorowania, kto łączy się z siecią Wi-Fi.
Kolejnym drobnym szczegółem, który należy wziąć pod uwagę podczas konfigurowania sieci Wi-Fi, jest zasięg routera w porównaniu do miejsca, w którym się znajdujesz, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Wi-Fi dotrze do wszystkich części domu.
W ten sam sposób, jeśli masz problem z zasięgiem połączenia z siecią bezprzewodową, zawsze możesz skonfigurować i używać routera jako repeatera lub anteny WiFi bez kabli, aby zwiększyć sygnał w domu i nawigować bez problemu ze wszystkimi urządzenia elektroniczne, które posiadasz bez konieczności łączenia się bezpośrednio z modemem.
Dlatego zobaczysz, że istnieje wiele opcji, które musisz wziąć pod uwagę podczas konfigurowania sieci bezprzewodowej WiFi. Dlatego w dzisiejszym artykule pokażemy, jakie są rodzaje częstotliwości WiFi oraz jakie standardy i kanały są lepsze.
Jakie są rodzaje częstotliwości WiFi?
Większość routerów, które można dziś znaleźć na rynku, ma dwa rodzaje częstotliwości łączenia się z Wi-Fi: 2,4 GHz i 5 GHz . Naprawdę nie ma takiego, który jest lepszy od drugiego, oba mają zalety i wady, z których można korzystać w zależności od odległości, urządzenia i szybkości połączenia.
Częstotliwość 2,4 GHz ma 14 nienakładających się kanałów, więcej zakłóceń, niższą prędkość połączenia i większy zasięg. Tak więc połączenie to stwarza więcej problemów, ponieważ ma mniej kanałów dla dostępnych urządzeń. Zaleca się używanie go w środowiskach, w których zasięg sieci jest ważniejszy niż jej szybkość.
Podczas gdy częstotliwość 5 GHz ma 25 nienakładających się kanałów , mniej zakłóceń, większa prędkość połączenia i mniejszy zasięg. Dlatego zaleca się używanie go w sytuacjach, w których szybkość jest priorytetem, takich jak komputery lub konsole.
Jakie standardy i kanały są lepsze?
Obecnie istnieje szeroka gama standardów WiFi , które mają różne charakterystyki częstotliwości, zasięgu, prędkości, między innymi w celu poprawy wydajności połączenia i łączności. Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej używane są:

802.11
- Maksymalna prędkość: 2Mbit/s
- Praktyczna prędkość: 1Mbit/s
- Częstotliwość: 2,4 GHz
- Zasięg: 330 metrów
802.11a
- Maksymalna prędkość: 54Mbit/s
- Praktyczna prędkość: 22Mbit/s
- Częstotliwość: 5,4 GHz
- Zasięg: 390 metrów
802.11b
- Maksymalna prędkość: 11 Mbit/s
- Praktyczna prędkość: 6Mbit/s
- Częstotliwość: 2,4 GHz
- Zasięg: 460 metrów
802.11g
- Maksymalna prędkość: 54Mbit/s
- Praktyczna prędkość: 22Mbit/s
- Częstotliwość: 2,4 GHz
- Zasięg: 460 metrów
802.11n
- Maksymalna prędkość: 600Mbit/s
- Praktyczna prędkość: 100Mbit/s
- Częstotliwość: 2,4 GHz / 5,4 GHz
- Zasięg - 820 metrów
802.11ad
- Maksymalna prędkość: 7,13 Gb/s
- Praktyczna prędkość: 6Gbit/s
- Częstotliwość: 60GHz
- Zasięg - 300 metrów
Dodaj komentarz