Jak zrobić klimograf w arkuszach kalkulacyjnych w programie Excel
3 września, 2021

W tym artykule dowiemy się, jak w prosty sposób wykonać klimograf w arkuszach kalkulacyjnych w Excelu . Ponadto wspomnimy o innych czynnościach, które możemy wykonać w tym programie, aby jak najlepiej go wykorzystać. Możliwe jest również wykonanie szybszego wykresu klimatycznego przy użyciu szablonów Excela .
Jak zrobić klimograf w arkuszach kalkulacyjnych Excel - kroki opracowania za pomocą szablonów
Rozważania podczas robienia kliogramu
Klimatogram to wykres, który pozwala nam lepiej obserwować różne dane związane z klimatem danej miejscowości. Podstawowa konstrukcja wykresu klimatycznego jest zdefiniowana, można dodać tylko szczegóły, aby nadać mu osobisty charakter.
W związku z tym średnie dane o temperaturze i opadach z każdego miesiąca w roku są przedstawiane jednocześnie . Dla pierwszych danych jest on reprezentowany linią ciągłą, natomiast dla drugich stosuje się pionowe kreski.
Należy podkreślić, że aby sporządzić klimatogram z całym prawem, musimy wykorzystać dane zebrane przez okres od 20 do 30 lat. Jednak w tym przypadku wykorzystamy informacje, którymi dysponujemy.

Osie wykresu będą takie, że oś pozioma będzie miała co miesiąc, od stycznia do grudnia. Natomiast oś pionowa będzie podwójna: jedna oś dla opadów, a druga dla temperatur .
Dla skali osi pionowych, w przypadku średnich miesięcznych opadów, będą one mierzone w milimetrach i wynoszą 10 mm. Natomiast dla osi średnich miesięcznych temperatur zostanie zastosowana skala 5 stopni.
Przed rozpoczęciem ważne jest, aby mieć pod ręką tabelę pomiarów, które chcesz wprowadzić na wykres . Dlatego będziemy musieli mieć informacje związane z temperaturą i średnimi opadami w konkretnym miejscu w wybranym przez nas roku. Wszystkie te dane można pozyskać bezpośrednio z wiarygodnych źródeł, takich jak ośrodki meteorologiczne czy uczelnie.
- Uruchomimy Excel i utworzymy nowy pusty skoroszyt.
- Następną rzeczą będzie przepisanie danych do arkusza kalkulacyjnego, uważając, aby nie popełnić błędów.
- Następnie utworzymy nowy wykres liniowy. W tym celu przejdziemy do „Grafiki” w zakładce „Wstaw” . Wygenerowane zostanie białe pudełko, które możemy umieścić w dowolnym miejscu.
- Następnie będziemy musieli kliknąć prawym przyciskiem myszy pole, a następnie wybrać „Wybierz dane” .
- Zobaczymy wyskakujące okienko, w którym będziemy musieli kliknąć „Dodaj” . W tym momencie będziemy musieli wybrać dane do wprowadzenia na wykresie. Możemy je wybrać bezpośrednio z przygotowanego wcześniej stolika.
- Zmienimy wartości z „= {1}” na te, które nas interesują, którymi może być temperatura lub opady. Naciśniemy "Akceptuj" .
- Powtórzymy ostatnie 3 kroki, aby dodać brakujące dane.
- Zobaczymy w prawej kolumnie liczby od 1 do 12, które będziemy musieli zastąpić miesiącami roku. Będziemy musieli tylko kliknąć „Edytuj” i wybierzemy je z pierwszego wiersza.
- Wciskamy "Akceptuj" .

W tym momencie powinniśmy mieć wykres z dwiema liniami ciągłymi . Jednak będziemy musieli umieścić dane o opadach w pionowych słupkach. Oprócz formatowania łusek osi pionowych. Oto jak to zrobić:
- Klikamy prawym przyciskiem myszy linię reprezentującą dane o opadach, aby wybrać „Zmień typ wykresu serii” .
- W menu będziemy musieli wybrać serię „Opady”, aby umieścić ją w „Kolumnach zgrupowanych” . Możemy to zrobić w podmenu, które znajdziemy obok.
- Wciskamy "Akceptuj" .
Aby prawie zakończyć nasz wykres klimatu, będziemy musieli podać prawidłową skalę każdej osi pionowej, ponieważ Excel domyślnie umieszcza jedną z nich. Aby to zmienić, wciskamy prawy przycisk na linii temperatury i klikamy „Formatuj serię danych” . Pojawi się panel boczny, w którym możemy edytować skalę osi.
To samo zrobimy z danymi o opadach . Podobnie w tym samym menu sformatujemy podziałki osi, umieszczając te, które ustaliliśmy wcześniej lub te, które wydają się wam najlepsze.
Tworzenie wykresu klimatu jest łatwe, ponieważ można tworzyć niestandardowe przyciski, aby ułatwić i przyspieszyć. Podobnie w Excelu można zrobić drzewo genealogiczne czy stworzyć kalendarz spotkań i notatek , potwierdzając jego uniwersalność .
Dodaj komentarz