Jak zresetować BIOS lub UEFI i wyczyścić pamięć CMOS płyty głównej mojego komputera?

23 maja, 2022

Nasze komputery mogą mieć wiele problemów, niektóre są proste i mogą zostać naprawione przez kogoś, kto nie ma dużej wiedzy , ekran może się zawiesić i nie działać.

Innym bardzo powszechnym problemem, który przynajmniej raz zdarzył się nam wszystkim, jest to , że program nie uruchamia się z powodu braku pliku .

Jak zresetować BIOS lub UEFI i wyczyścić pamięć CMOS płyty głównej mojego komputera?

Jeśli jednak posiadasz większą wiedzę, prawdopodobnie zostaniesz zachęcony do naprawy startu systemu Windows, zainstalowania go od zera , a nawet dokonania innych procesów lub zmian, które mogą uszkodzić BIOS lub UEFI i z tego powodu nie uruchamia się i trzeba Zresetuj to.

Nie jest to proces, który musi być wykonywany wiele razy, w rzeczywistości zwykły użytkownik komputera może nigdy nie musieć tego robić w swoim życiu . Możliwe jest jednak, że uzyskałeś dostęp do BIOS-u przez pomyłkę lub bez odpowiedniej wiedzy na temat jego konfiguracji i użytkowania i dokonałeś zmiany, która go błędnie skonfigurowała.

  Indeks

   Zresetuj ustawienia fabryczne BIOS/UEFI

   Czytaj więcej  Jak umieścić lub zagrać w bezpłatny ogień z ultra lub wysoką grafiką bez opóźnień?

   Najpierw musisz uzyskać dostęp do BIOS-u, w tym celu musimy nacisnąć klawisz, który daje nam dostęp do BIOS-u , zwykle jest to Delete , chociaż może to być dowolny inny klawisz, jak tylko włączysz komputer pojawia się komunikat i zwykle mówi, jakie klawisze nacisnąć, aby uzyskać dostęp do BIOS-u. Zawsze możesz też poszukać instrukcji, a jeśli jej nie masz, poszukaj modelu swojej deski w internecie.

   Po wejściu do systemu BIOS i w zależności od modelu płyty głównej możesz uzyskać opcję, która mówi: Factory Default Configuration, Clear BIOS, Load Setup Default, Factory default, Optimized defaults lub dowolną inną podobną, ważne jest to, że wszystkie zrób to samo. Wykonujemy go, zapisujemy zmiany i restartujemy.

   Zresetuj BIOS/UEFI i wyczyść pamięć CMOS z płyty głównej

   Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do BIOS/UEFI , ponieważ komunikat nie pojawia się podczas uruchamiania lub komputer nie wyświetla obrazu, musisz ponownie uruchomić go bezpośrednio z płyty głównej, w tym celu musisz najpierw odłączyć kabel zasilający, najlepiej jest usunąć kabel z zasilacza komputera i odczekaj co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem manipulowania nim.

   Czytaj więcej  Jak w prosty sposób sprawdzać i poprawiać pisownię i gramatykę w programie PowerPoint

   Teraz z komputerem bez prądu otwieramy go i szukamy okrągłej baterii, takiej jak zegar na płycie głównej , i ostrożnie ją wyjmujemy, następnie czekamy około 5 minut i instalujemy ponownie tak, jak było, zamykamy komputer, do którego go podłączamy aktualny i sprawdź, czy BIOS został zrestartowany.

   Jeśli z jakiegoś powodu ta metoda nie działa , musimy użyć zworki lub przycisku Clear CMOS , w tym celu musimy ponownie odłączyć kabel zasilający, odczekać rozsądny czas, a następnie otworzyć komputer, po jego otwarciu będziemy szukać 3 szpilki, na których znajduje się kawałek czarnego, czerwonego lub niebieskiego plastiku, który można zdjąć i założyć.

   Dotarcie do niego może być trudne, ponieważ jest tak małe, że zwykle znajduje się w pobliżu baterii zegara, którą wcześniej wyjęliśmy i ponownie zainstalowaliśmy, może również wyświetlać coś w rodzaju CLRPWD, CLR_CMOS, CLEAR_CMOS, ERAS lub PASSWORD pod pinami.

   Może to być również mały przycisk i napisać pod nim CLR_CMOS , może również mieć plastikowy element nad dwoma pinami lub po prostu mieć dwie piny bez plastikowego kawałka i powiedzieć JBAT1 .

   Czytaj więcej  Co to jest tryb próbny kompilacji systemu Windows 10 pro? Jak go usunąć lub dezaktywować

   Kiedy już to osiągniesz, jeśli ma 3 piny z plastikowym elementem, to zostanie włożony w pierwszy i drugi, wyjmiesz go i włożysz ponownie w drugi i trzeci pin , jeśli to tylko dwa piny po prostu zamierzasz usunąć plastikowy element lub sweter. Zamierzasz włączyć komputer, aby sprawdzić, czy BIOS został poprawnie zresetowany, jeśli tak, to z powrotem wstawisz zworkę tak, jak była.

   Jeśli ma dwa piny i nie ma zworki, należy znaleźć śrubokręt płaski i bardzo ostrożnie zrobić mostek śrubokrętem między dwoma pinami, zostawić go na co najmniej 30 sekund, być może trzeba będzie to zrobić kilka razy, aż to się stanie Pracuje.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji