Jak włączyć lub wyłączyć funkcje i lepkie klawisze w systemie Windows 10?

22 kwietnia, 2022

Od momentu stworzenia swojego pierwszego systemu operacyjnego Windows zawsze starał się oferować swoim użytkownikom jak największy komfort dzięki różnym funkcjom i „skrótom” , które umożliwiają szybkie i natychmiastowe wykonywanie czynności. Dziś, w jego najnowszej wersji systemu operacyjnego, takiej jak Windows 10, możemy znaleźć różnorodne funkcje, które możemy wykonać, naciskając jeden lub kilka specjalnych klawiszy.

Jak włączyć lub wyłączyć funkcje i lepkie klawisze w systemie Windows 10?

W tym artykule dowiemy się o różnych klawiszach specjalnych i funkcjach, które mogą wykonywać po naciśnięciu, a także o tym, jak je aktywować lub dezaktywować zgodnie z tym, czego chcemy. Celem tych klawiszy jest zapewnienie użytkownikom większej dostępności, dzięki czemu jeśli nie mogą wykonać akcji, powiedzmy za pomocą myszy, mogą to zrobić, naciskając tylko jeden klawisz.

  Jakie są specjalne klawisze Windows?

  Czytaj więcej  Jakie są typy komputerowych urządzeń pamięci masowej?

  We wszystkich klawiaturach PC z systemem operacyjnym Windows znajdziemy specjalne klawisze, które jeśli nie zostaną aktywowane, spełniają określoną podstawową funkcję. Jednak aktywując je, będą mogli realizować więcej funkcji, które mogą być bardzo pomocne dla użytkowników.

  Ctrl (kontrola)

  Ten klawisz jest jednym z najczęściej używanych przez użytkowników , ponieważ ma szeroką gamę funkcji w zależności od klawisza, który jest wciśnięty jednocześnie z nim; samo z siebie nie robi wiele.

  Zmiana

  Naciskając ten klawisz plus dowolny inny, który ma znaki numeryczne lub alfabetyczne, możemy zmienić jego funkcję . Na przykład przytrzymanie klawiszy Shift+Dowolna litera spowoduje, że litera będzie pisana wielkimi literami zamiast małymi (rozważ stan klawisza Caps Lock).

  Caps Lock (Caps Lock)

  Pozwala zmienić stan klawiszy alfabetycznych z małych na wielkie i odwrotnie . Jeśli masz włączony Caps Lock i naciśniesz Shift plus klawisz alfa, wynikiem będzie mały znak alfa.

  Alt (alternatywa)

  Kolejny z najczęściej używanych przez użytkowników klawiszy, ponieważ kombinacja klawiszy specjalnych F1, F2, F3 itd. umożliwia szybkie wykonywanie wielu różnych czynności . Na przykład możemy wyłączyć komputer bez wchodzenia do menu Start, naciskając Alt + F4 na pulpicie. W ten sam sposób możemy zamykać okna, naciskając te same klawisze, gdy mówimy, że okno jest otwarte.

  Czytaj więcej  Jak odzyskać usunięte wiadomości e-mail lub wiadomości e-mail wysłane i odebrane przez Yahoo! Poczta

  To nie są wszystkie dostępne klawisze specjalne, ale są one najczęściej używane; System Windows zawsze stara się zapewnić dostęp wszystkim swoim użytkownikom w najlepszy sposób.

  Windows oferuje wiele skrótów i gadżetów, które pozwolą nam cieszyć się lepszym doświadczeniem użytkownika. Wśród nich możemy wymienić posiadanie przez cały czas zegara na pulpicie . Posiada również rozbudowaną kombinację skrótów klawiaturowych , które ułatwiają wykonywanie czynności, poprawiając dostępność.

  Jak aktywować lub dezaktywować funkcje i klawisze specjalne?

  Istnieje kilka sposobów aktywacji lub dezaktywacji klawiszy specjalnych, więc tym razem wyjaśnimy tylko dwa sposoby na zrobienie tego: najszybszy i poprzez Ustawienia . W ten sposób możesz zrobić to tak, jak uważasz za stosowne.

  Aktywowanie lepkich klawiszy za pomocą Shift

  Jest to najprostszy proces, wystarczy nacisnąć klawisz Shift 5 razy z rzędu , aby pojawiło się wyskakujące okienko. W tym możemy wybrać, czy chcemy aktywować klawisze specjalne, aby system miał większą dostępność.

  Włączanie lepkich klawiszy poprzez konfigurację

   Wyłączanie lepkich klawiszy

   Proces dezaktywacji klawiszy specjalnych może być jednym z opisanych powyżej, ale w odwrotnej kolejności; zamiast aktywować klawisze, w prosty sposób możemy je dezaktywować. System Windows oferuje użytkownikom prostotę wykonywania takich działań, a także personalizację pulpitu oraz zmianę nazw skrótów lub ogólnego wyglądu.

   Czytaj więcej  Jak nagrywać, zapisywać i włączać różne typy makr w programie Word

   Korzystanie ze specjalnych klawiszy może nie być tak przydatne dla niektórych, ponieważ dla innych jest optymalnym sposobem na wykorzystanie czasu. Mam nadzieję, że ten samouczek pomógł ci w tym, czego potrzebowałeś.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji