Jak ręcznie dodawać i odejmować daty w programie Excel, aby poznać różnicę między datami?

18 czerwca, 2021

Chociaż niewielu o tym wie, Excel daje nam możliwość ręcznego obliczania dokładnych dni między 2 datami i korzystania z niektórych jego podstawowych funkcji. Dołącz do nas i dowiedz się, jak dodawać i odejmować daty w Excelu, aby poznać różnicę między nimi.

Teraz jest kilka metod, aby to osiągnąć, dlatego krok po kroku zdefiniujemy każdą z nich i sposób ich realizacji. Oprócz pomocy w obliczaniu różnicy w dniach, tygodniach, miesiącach, a nawet latach .

Jak ręcznie dodawać i odejmować daty w programie Excel, aby poznać różnicę między datami?

Pomoże nam to odpowiedzieć na różnicę wieku między 2 osobami, określić, ile dni otrzymaliśmy paczkę, czy oszacować, ile dni pozostało na spotkanie lub ważne zobowiązanie. Krótko mówiąc, zastosowań jest wiele, a proces ich osiągnięcia jest dość łatwy i szybki.

Bez dalszych ceregieli poznajmy niektóre metody obliczania różnicy między datami.

Indeks

  Streszczenie

  Jak ręcznie obliczyć daty w programie Excel, aby poznać różnicę między nimi za pomocą funkcji DATEDIF?

  Jedną z najbardziej poszukiwanych metod obliczania między 2 datami jest funkcja DATEFIT programu Microsoft Excel. Ważne jest, aby pamiętać, że data musi być zapisana jako dzień / miesiąc / rok. Na przykład: 28.05.1992.

  Aby to zrobić, najpierw umieszczamy datę rozpoczęcia w jednej komórce, a datę zakończenia w drugiej . Teraz wystarczy zdefiniować formułę odpowiadającą każdemu przypadkowi w górnym pasku Excela.

  Oblicz różnicę w dniach

  Załóżmy, że formuła to = DATADIF (E8, F8, „d”)

  Jest to przykład, w którym data początkowa jest zapisana w komórce E8, a data końcowa jest odzwierciedlona w komórce F8. Teraz „d” we wzorze to ta, która da nam liczbę dni między dwiema datami. ( Ostateczna liczba zostanie odzwierciedlona w komórce wybranej dla formuły ).

  Oblicz różnicę w tygodniach

  Teraz wyobraźmy sobie, że formuła to = DATEDIF (A11, B11, „d”) / 7

  Przykład dość podobny do poprzedniego, widzimy, że w komórce A11 jest odzwierciedlona data początkowa, natomiast w komórce B11 data końcowa będzie widoczna. Nadal doceniamy polecenie „d”, które jest odpowiedzialne za obliczanie liczby dni między poszczególnymi datami.

  Czytaj więcej  Najlepsze obrazy z życzeniami urodzinowymi do wysłania przez WhatsApp

  Tym razem jednak dodawane jest polecenie /7, którego funkcją jest podzielenie liczby dni przez siedem . Oznacza to, że oblicza różnicę w tygodniach między 2 datami.

  Oblicz różnicę w miesiącach

  W tym celu użyjemy formuły = DATEDIF (J12, K12, „m”)

  Zasadniczo takie same jak poprzednie, gdzie J12 i K12 reprezentują datę rozpoczęcia i datę zakończenia. Tylko tym razem „m” odpowiada za obliczenie pełnej liczby miesięcy między tymi dwiema datami.

  Oblicz różnicę w latach

  Jeśli chcesz obliczyć różnicę w latach, formuła to = DATEDIF (D4, E4, "Y")

  Widzimy identyczną formułę jak poprzednie, z tą różnicą, że polecenie „Y” będzie odpowiedzialne za obliczenie liczby lat między dwiema datami.

  Ważne jest, aby we wszystkich przypadkach data rozpoczęcia była późniejsza niż data zakończenia. W przeciwnym razie wynikiem formuły będzie zawsze #LICZBA!

  Jak ręcznie odjąć lub dodać daty w programie Excel, aby poznać różnicę między nimi?

  Innym sposobem obliczenia różnicy między 2 datami jest odjęcie ich . Aby to zrobić, musimy wpisać datę rozpoczęcia w komórce twoich preferencji, na przykład: A2 a w B2 wpiszemy datę końcową.

  Czytaj więcej  WhatsApp został wprowadzony w języku angielskim

  Następnie napiszemy następującą formułę: = B2-A2

  Pamiętaj, że obie komórki (A2, B2) muszą mieć format daty . Natomiast komórka wynikowa musi mieć format liczbowy. W przeciwnym razie tego typu procedura nie może być przeprowadzona w sposób zadowalający.

  W przypadku dodawania dat wzór jest dość podobny, tylko należy go zapisać w następujący sposób: = A2 + B2

  Można też odjąć dane z jednego arkusza od drugiego i choć istnieje kilka innych metod wykonania tego obliczenia , to są one bez wątpienia najłatwiejsze. I najlepszy sposób na ręczne obliczenie różnicy między 2 datami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji