Jak generować lub uzyskiwać liczby losowe w programie Excel bez powtarzania dowolnej liczby?

21 lutego, 2022

Gdy konieczne jest wygenerowanie liczb losowych bez ich powtarzania , czy to do dowolnego konkursu, czy losowania, można to zrobić za pomocą Excela. Ten program ma wiele funkcji , które mogą być bardzo przydatne, w zależności od tego, czego chcemy.

W tym artykule dowiemy się, jak generować liczby losowe bez powtórzeń w programie Excel za pomocą niektórych funkcji: =LOSOWA, =LOSOWA.BETWEEN i =RANK. W ten sposób możemy spełnić konkretną potrzebną funkcję.

Jak generować lub uzyskiwać liczby losowe w programie Excel bez powtarzania dowolnej liczby?

  Indeks

   Jak generować liczby losowe w programie Excel?

   Zacznijmy od tego, jak generować liczby losowe w programie Excel. Wykonanie tej czynności jest bardzo łatwe, ponieważ istnieją dwie funkcje , które wykonują ją bez problemów. Poniżej wyjaśnimy, jak działa każdy z nich.

   Funkcja LOSOWA

   Ta funkcja wystarczy, aby zapisać to w polu w następujący sposób: =RANDOM() i wygeneruje losowe liczby z zakresu od 0 do 1. Kombinacji jest wiele, ponieważ podczas generowania liczby uwzględnia wiele miejsc dziesiętnych.

   Czytaj więcej  Jak włączyć lub wyłączyć funkcje i lepkie klawisze w systemie Windows 10?

   Funkcja RANDOM.BETWEEN

   Podobnie jak poprzednia funkcja, ta generuje liczby losowe, z tym wyjątkiem, że możemy ustawić zakres wartości, które może generować. Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy wpisać w polu: =RANDOM.BETWEEN(#;#) . Po prostu umieść zakres, w którym znajduje się „#;#”.

   Na przykład, aby wygenerować listę liczb losowych od 5 do 50, wystarczy wpisać w polach =RANDOM.BETWEEN(5;50).

   Należy jednak wziąć pod uwagę, że żadna z poprzednich funkcji nie jest w stanie nie generować powtarzających się liczb losowych , tym bardziej, jeśli liczba liczb jest duża. Dlatego kolejną rzeczą jest nauczenie się generowania liczb losowych bez powtórzeń.

   Jak generować liczby losowe bez ich powtarzania?

   Teraz, znając funkcje RANDOM i RANDOM.BETWEEN, możliwe jest generowanie liczb losowych bez powtórzeń poprzez dodanie funkcji RANK . Następnie wyjaśnimy krok po kroku.

   Na początek wygenerujemy kolumnę liczb losowych za pomocą funkcji RANDOM. Ilość liczb do wygenerowania będzie zależeć od Ciebie i długości listy.

   Powtórzymy proces w innej kolumnie, ale tym razem za pomocą funkcji RANDOM.BETWEEN , aby ustalić granice wartości, które można wygenerować. Należy zauważyć, że te funkcje będą generować powtarzające się liczby.

   Czytaj więcej  Jak reklamować się lub prowadzić kampanię za pomocą Influencer Marketingu na Instagramie - Przykłady

   Teraz, aby generować liczby losowe bez powtórzeń, będziemy musieli napisać w polach kolumny: =HIERARCHY(A2;$A$2:$A$30) . Widzimy, że funkcja ta obejmuje pole A2 i uwzględnia wygenerowanie liczby losowej bez powtórzeń zawartości między polami A2 i A30.

   Działanie tego procesu jest proste. Po prostu generujemy dwie listy liczb losowych z powtórzeniami, a następnie generujemy kolejną listę liczb losowych bez powtórzeń. Funkcja HIERARCHIA odpowiada za eliminację powtarzających się liczb podczas ich porządkowania. W ten sposób możemy generować liczby losowe bez powtarzania jakichkolwiek liczb za pomocą funkcji RANK.

   Znajomość innych funkcji Excela

   Excel to świetne narzędzie obliczeniowe, które może ułatwić wiele zadań. Jednym z nich jest usunięcie lub wstawienie zer po lewej stronie liczby , jeśli to konieczne. Wykonanie tej czynności jest bardzo łatwe.

   Podobnie Excel może służyć do obliczania cen sprzedaży, w tym przychodów i wydatków, przez automatyczne dodawanie kolumn . To jedna z najbardziej przydatnych funkcji tego programu.

   Nauka obsługi Excela jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna, ponieważ oferuje wiele przydatnych funkcji podczas wykonywania dowolnej akcji. Zwłaszcza w obszarze biznesowym arkusz kalkulacyjny jest łatwiejszy do manipulowania za pomocą programu Excel.

   Czytaj więcej  Co to jest plik z rozszerzeniem .dll i jak go otworzyć, edytować lub uruchomić w systemie Windows?

   Możliwe jest nawet obliczenie procentu między dwiema liczbami lub kilkoma komórkami , jeśli potrzebujesz odpowiednich danych. W ten sposób można szybko i niezawodnie wykonywać operacje matematyczne, zmniejszając procent błędu .

   Dlaczego Excel jest tak szeroko stosowany?

   Jak widać, liczba funkcji, które ma Excel, jest duża. Dlatego dla firmy posiadanie tego narzędzia obliczeniowego jest ważne, aby wykonywać różnorodne działania.

   Od generowania kodów kreskowych po generowanie losowych liczb dla tego samego kodu, Excel ma niezbędne narzędzia do śledzenia firmy . Mam nadzieję, że ten artykuł Ci się spodobał, a informacje będą dla Ciebie bardzo przydatne.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji