Jak chronić plik Excel przed statusem „tryb tylko do odczytu” i nie można go modyfikować?

9 maja, 2022

Excel to bardzo przydatne narzędzie arkusza kalkulacyjnego na poziomie komercyjnym i biznesowym, umożliwiające wykonywanie wielu funkcji matematycznych i statystycznych. Jest to bardzo ważne dla rozwoju każdej firmy, ponieważ pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę jej liczebności.

Jest tak, że firma posiada arkusz danych, który należy rozpowszechniać, ale zawsze zachowując te same wartości . To wtedy starasz się chronić plik, uniemożliwiając jego modyfikację przez osoby trzecie poza arkuszem kalkulacyjnym.

Jak chronić plik Excel w trybie „tylko do odczytu” i nie można go modyfikować?

W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób można chronić plik Excel, umieszczając go w trybie „tylko do odczytu”, aby nie można go było modyfikować, chyba że masz odpowiednie uprawnienia udzielone przez autora tego samego dokumentu.

  Jak przełączyć plik Excela w tryb tylko do odczytu?

  Wykonywanie tej czynności jest praktycznie takie samo dla wszystkich wersji pakietu Microsoft Office, ale nigdy nie zaszkodzi wiedzieć, jaką wersję pakietu Microsoft Office posiadasz . Kroki, które należy wykonać, są takie same, z niewielką różnicą ze względu na projekt programu Excel.

  Czytaj więcej  Jak wyświetlić starą stronę internetową za pomocą Archive.org — krok po kroku

  Możemy po prostu zabezpieczyć nasz arkusz danych, wykonując następujące kroki co do litery, aby zmienić konfigurację pliku.

   Ochrona arkuszy kalkulacyjnych Excel to jeden ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich ważnych danych. W ten sam sposób możesz go edytować, ponieważ jesteś autorem dokumentu , ponieważ masz niezbędne uprawnienia.

   Inne opcje ochrony pliku Excel

   Ale Excel oferuje nie tylko tryb tylko do odczytu, ale także pozwala dodać bardziej szczegółowe ustawienia dla większego bezpieczeństwa dokumentów. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

   Zaszyfruj dokument hasłem

   Możemy również dodać hasło do arkusza kalkulacyjnego Excel , aby przy jego otwarciu trzeba było je wpisać. Aby to osiągnąć, wystarczy wykonać powyższe kroki, tylko zamiast klikać Zawsze otwieraj jako tylko do odczytu , klikniemy Szyfruj hasłem .

   Następną rzeczą jest wpisanie żądanego hasła, zapisujemy dokument i to wszystko. Następnym razem, gdy plik zostanie otwarty, poprosi o hasło, które jeśli nie zostanie wprowadzone, nic z niego nie będzie można odczytać ani zobaczyć .

   Użytkownik posiadający hasło będzie mógł wykonywać takie czynności jak tworzenie formularzy do wprowadzania danych lub dodawanie kolejnych danych do bieżącego dokumentu.

   Czytaj więcej  Co oznacza błąd Netflix „Kod UI-800-3” i jak naprawić ten błąd na moim telewizorze Smart TV?

   Chroń strukturę książki

   Innym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dokumentowi Excela jest umożliwienie jego odczytania, ale nie można na nim wykonać pewnych czynności. Dzięki temu inni użytkownicy mogą modyfikować plik, ale nie mogą dodawać do niego kolejnych arkuszy.

   Ta opcja w pełni zachowuje strukturę plików, zachowując ustawioną kolejność . W ten sposób nie będziesz w stanie wykonywać czynności, takich jak dołączanie do jednego lub więcej arkuszy kalkulacyjnych , ponieważ jest to niedozwolone.

   Chroń bieżący arkusz

   Będziesz mógł wybrać opcje, takie jak brak możliwości zobaczenia formuł lub rankingu według zakresów w tym, co mogą lub nie mogą edytować. Bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego trybu znajdziesz na stronie pomocy technicznej Microsoft.

   Przede wszystkim ta modalność pozwala kontrolować wszystko, co można lub nie można zrobić, na wypadek konieczności rozpowszechniania dokumentu Excel. Będziesz mógł wybrać wszystkie działania, które Twoim zdaniem powinny być dozwolone, w zależności od tego, co chcesz, aby były w stanie zrobić .

   Ochrona arkusza kalkulacyjnego Excel to pierwszy krok do większego zabezpieczenia liczb i danych w nim zawartych. Mam nadzieję, że te informacje były dla Ciebie bardzo pomocne, nie zapomnij podzielić się nimi ze znajomymi i do zobaczenia na następnej lekcji, aż do następnego razu!

   Czytaj więcej  Jak tworzyć lub tworzyć szablony i plakaty w programie Microsoft Word Proste!

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji