Ile istnieje wersji systemu Windows, systemu operacyjnego firmy Microsoft? - Chronologia

15 czerwca, 2022

Poznaj historię jednego z najpopularniejszych obecnie istniejących systemów operacyjnych. Dowiedz się , ile wersji systemu Windows istniało w całej jego historii.

Ile istnieje wersji systemu Windows, systemu operacyjnego firmy Microsoft? - Chronologia

  Pochodzenie systemu Windows

  Windows był sprzedawany od 1985 roku przez firmę Microsoft założoną przez Billa Gatesa . Początkowo zajmowały się rozwojem i dystrybucją systemu operacyjnego MS-DOS kompatybilnego z komputerami IBM.

  Wersje systemu operacyjnego Microsoft Windows

  Windows 1.00, listopad 1985

  Jest to ten, który rozpoczyna historię systemu Windows jako systemu operacyjnego i został opublikowany z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) , który był używany dla MS-DOS. Była to wersja dołączona do komputerów IBM .

  Czytaj więcej  Jak zmienić lub skonfigurować serwery DNS na moim telefonie komórkowym z Androidem i iPhonie?

  Była to limitowana wersja ze względu na wymagania prawne ze strony Apple, w którym przyznano im patent na takie funkcje, jak kosz i ukrywanie lub zmniejszanie okien. Od tej pierwszej wersji dołączono program Windows Paint.

  Windows 2.00, listopad 1987

  Wykorzystano pierwszą 16-kolorową obsługę grafiki . Po odrzuceniu roszczenia Apple, dozwolone były nakładające się okna. Dołączone są wczesne wersje programów Microsoft Excel i Microsoft Word.

  Windows 3.00, maj 1990

  Po raz pierwszy Windows jest przedstawiany jako solidny rywal dla Macintosha. Dzięki wprowadzeniu pamięci wirtualnej aplikacje mogą teraz działać w trybie wielozadaniowym .

  W 1991 roku uruchomili aktualizację multimedialną. Obejmowało to dodanie CD-ROM OS i instalację karty dźwiękowej.

  Windows 3.1, kwiecień 1992

  Była to wersja przeznaczona do pracy w grupie . Innymi słowy, obejmował ulepszenia komunikacji sieciowej, zwłaszcza sieci typu punkt-punkt.

  Windows 95, sierpień 1995

  Głównym celem Windows 95 było ulepszenie interfejsu graficznego i wprowadzono 32-bitową architekturę . Interfejs API używany do implementacji tej architektury został nazwany Win32.

  Windows NT 4.0, sierpień 1996

  Pierwsza wersja systemu operacyjnego Windows NT była zupełnie nowa, to znaczy nie była ulepszeniem swoich poprzedników. Miał więc wiele problemów ze zgodnością sprzętu i oprogramowania innych firm .

  Czytaj więcej  Co to jest, do czego służy i co oznacza roaming danych komórkowych? - Przewodnik informacyjny

  Windows 98, czerwiec 1998

  Od tego momentu dołączany jest system plików FAT32 obsługujący partycje dysku większe niż 2 GB. Ponadto zintegrowane są nowe technologie, takie jak USB, AGP, DVD i FireWire.

  Internet Explorer pojawia się po raz pierwszy i połączenie linii telefonicznej może być współdzielone z kilkoma komputerami. Przeprowadzili migrację części jądra Windows NT, aby zwiększyć kompatybilność i obniżyć koszty produkcji.

  Windows 2000, luty 2000

  Jest to w zasadzie kopia systemu Windows 98 , ale z większą liczbą aplikacji. Była to wersja niestabilna i skupiała się na zwiększeniu kompatybilności nowego sprzętu z architekturą 32-bitową.

  Windows Me, wrzesień 2000

  Charakteryzował się innowacjami technologicznymi, takimi jak obsługa urządzeń Plug & Play, FAT16, FAT32 i NTFS . Jak również rozproszony system plików i system odporności na uszkodzenia.

  Windows XP, październik 2001

  Jest to kompetentny system, który poprawia wersję wielozadaniową, interfejs graficzny, możliwości multimedialne i obsługę sieci bezprzewodowych. Zawiera wczesne wersje systemu operacyjnego dla procesorów 64-bitowych .

  Windows Vista, styczeń 2007

  Miał kilka opóźnień, więc jego start był kilkakrotnie przekładany. Jego najbardziej atrakcyjną cechą była implementacja interfejsu graficznego Areo , a także dodanie nowych aplikacji i funkcji.

  Czytaj więcej  Co to jest złośliwe oprogramowanie i jak chronić lub bronić przed nimi mojego komputera?

  Windows 7, październik 2009

  To jest wersja zaprojektowana w celu poprawy wydajności systemu. Ma szybszy start, oprócz paska bocznego i okien wielodotykowych.

  Windows 8, październik 2012

  Zaprojektowany do użytku przez różne urządzenia (podwójny interfejs), takie jak komputery PC, laptopy, telefony komórkowe i tablety. Zawiera funkcję dotykową, a menu startowe zostało zastąpione przyciskami skrótów.

  Windows 8.1, październik 2013

  Zawiera ulepszoną wydajność aplikacji i przycisk na ekranie głównym. Jego największym zainteresowaniem były ulepszenia grafiki i responsywność.

  Windows 10, czerwiec 2015

  Instalacja systemu Windows 10 przywraca menu Start i obejmuje nowy system zadań. Zawiera jeden sklep dla wszystkich urządzeń, nową przeglądarkę o nazwie Microsoft Edge i osobistego asystenta o nazwie Cortana .

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji