Dysk twardy HDD a dysk SSD Jakie są różnice i co jest lepsze dla mojego komputera?

2 sierpnia, 2021

Rozważając wymianę dysku twardego komputera lub zakup nowego, pojawiają się pytania, które pozwalają nam lepiej rozważyć nasze opcje. Rozumiemy przez to, ile pamięci RAM powinien mieć, jaki procesor, karta graficzna, pojemność pamięci , między innymi.

W tym artykule omówimy jedną z najważniejszych części laptopa lub komputera stacjonarnego: pojemność pamięci masowej i różne opcje dostępne na rynku. Zdefiniujemy, co to jest dysk twardy i dysk twardy SSD , a także wymienimy ich różnice i które z nich mogą być lepsze dla twojego komputera.

  Dysk twardy dysk twardy a dysk SSD

  Zacznijmy od zdefiniowania każdego z tych typów dysków twardych, aby mieć lepsze pojęcie o tym, co jeden i drugi może nam zaoferować, w ten sposób będziesz miał lepszy pomysł, który z nich wybrać dla swojego komputera .

  Disco duro HDD (dysk twardy)

  Ten rodzaj dysku twardego to klasyk, który zawsze znajdujemy w komputerach, odkąd zaczęły się pojawiać. Z biegiem czasu udoskonalił swoje działanie, aż jest tym, czym jest dzisiaj, z interesującymi funkcjami. Po pierwsze, jego cena jest tańsza, ale oprócz ruchomych części do czytania i pisania zmniejsza prędkość czytania. Powinieneś wiedzieć, czym są magnetyczne dyski twarde, aby mieć lepsze pojęcie o tym, jak działają.

  Czytaj więcej  Jak zablokować pasek szybkich ustawień na ekranie blokady na Androidzie

  Dysk SSD Disco duro (Solid State Drive)

  Znany również jako dysk twardy, ma wyższą prędkość w porównaniu do dysków twardych HDD. Ponadto pozwala komputerom działać lepiej, umożliwiając im szybszy dostęp do danych podczas odczytu . Jednak jego cena jest wyższa, a okres użytkowania krótszy.

  Różnice między HDD a SSD

  Aby lepiej zrozumieć, co jedna i druga oferta, omówimy kilka aspektów, które są ważne w jego działaniu. Przede wszystkim dysk twardy wykorzystuje ruchome części, podczas gdy dysk SSD nie. Oznacza to, że model z dyskiem twardym wymaga większej mocy do działania, a także hałasu i wytwarzania większej ilości ciepła w otoczeniu.

  Jednak dyski SSD nie mają takiej samej pojemności, jak modele HDD, a ich cena jest wyższa . Dlatego dzisiaj ten rodzaj płyt jest nadal używany, ponieważ jest dostępny. Z drugiej strony dane są lepiej chronione na dysku HDD niż na dysku SSD.

  Funkcje SSD

  Wykorzystuje połączoną pamięć flash jako jednostkę główną do przechowywania danych, nie obraca dysku i szybciej uzyskuje dostęp do informacji. Ponieważ nie ma ruchomych części, zużywa mniej energii, a ponadto jest mniejszy i szybszy.

  Czytaj więcej  Jak wspomnieć lub oznaczyć kogoś w statusie, rozmowie lub grupie WhatsApp?

  Bez względu na stan danych, dyski twarde są w stanie je odczytać, nawet jeśli są pofragmentowane. Podobnie, oferują większą odporność, oprócz posiadania dwóch obszarów pamięci : jednego, w którym przechowują wszystkie dane, a drugiego, który działa jako pamięć podręczna, aby uzyskać większą prędkość dostępu.

  Możesz również łatwo poznać pojemność i wolne miejsce na dysku twardym . Następnie odpowiemy na pytanie: który z nich jest lepszy dla mojego komputera?

  Który z nich jest lepszy dla mojego komputera? HDD czy SSD?

  Szczerze, wszystko będzie zależało od tego, czego chcesz i co możesz zrobić. Przede wszystkim, jeśli zamierzasz kupić osobny dysk twardy, powinieneś wiedzieć, czy Twój komputer może obsługiwać dysk SSD , abyś mógł go zainstalować. Od tego momentu i z własnej kieszeni możesz podjąć decyzję.

  Warto jednak wyjaśnić, że zalety posiadania stałego dysku SSD są większe niż dysku HDD . A to wszystko ze względu na szybkość i rozmiar, jakie może zaoferować ten ostatni, biorąc pod uwagę jego wyższą cenę. Chociaż, jeśli pieniądze nie są dla Ciebie ograniczeniem, możesz rozważyć zakup dysku SSHD (Solid-State Hybrid Drive), który oferuje najlepsze z dwóch zunifikowanych dysków w jednym.

  Czytaj więcej  Jak całkowicie odinstalować lub usunąć programy i aplikacje w systemie Windows 10?

  Możesz nawet przeczytać samego producenta Intela porównującego oba rodzaje dysków twardych i sposób, w jaki dysk SSD może przyspieszyć wszystkie procesy komputera , zarówno w automatyzacji biura, jak i w grach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji