Czym są sieci komputerowe i do czego służą? Jakie są typy typologii i ich klasyfikacja?

3 września, 2021

Dzięki dzisiejszym sieciom komputerowym możemy lepiej zarządzać informacją w firmie, niezależnie od tego, czy jest ona duża, średnia czy mała. Ideą sieci komputerowych jest to, że użytkownicy mogą łączyć się ze sobą, a także mieć dostęp do baz danych, które mogą znajdować się w tych sieciach lub poza nimi.

Oczywiście, aby wdrożyć sieć komputerową, najpierw musisz nauczyć się, jak skonfigurować sieć dla małej firmy . Następnie możesz rozwinąć podstawy teoretyczne.

Sieci te są bardzo praktyczne i korzystne dla każdego użytkownika. Dlatego dzisiaj pomożemy Ci trochę lepiej zrozumieć, czym są sieci komputerowe i do czego dokładnie służą. W ten sam sposób będziesz mógł poznać niektóre typy i inne informacje związane z tematem.

  Indeks

   Co to jest sieć komputerowa lub sieć komputerowa?

   Sieci komputerowe to nic innego jak zestaw komputerów połączonych ze sobą wspólnym elementem. Tym elementem może być między innymi kabel sieciowy, router, switch.

   Czytaj więcej  Jak przenieść, zsynchronizować lub wyeksportować moje kontakty z Android Mobile do Google Gmail

   W rzeczywistości sieci te składają się na Internet i Extranet . Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety, a także unikalne cechy.

   Ponieważ coraz więcej komputerów jest połączonych ze sobą przez określone urządzenia, tworzona jest sieć. Sieć ta może być ograniczona do wielu komputerów i innych urządzeń, ale może również łatwo stać się siecią firmową.

   Do czego służą sieci komputerowe?

   Jak można sobie wyobrazić, główną funkcją sieci komputerowych jest udostępnianie danych i plików między urządzeniami w znacznie bezpieczniejszy sposób i szybszą transmisję. Oczywiście nie jest to jedyna rzecz, do której służy, ponieważ zadania można również wysyłać do wykonania bez konieczności przebywania przed urządzeniem.

   Oznacza to, że możesz być na najwyższym piętrze swojej firmy i mieć wydrukowany dokument na pierwszym piętrze. Wszystko zdalnie i bez niebezpieczeństwa utraty informacji lub przechwycenia przez osoby trzecie.

   Teraz, jeśli zastanawiasz się, jaka jest największa zaleta sieci komputerowych, możemy powiedzieć, że jest to transmisja poprzez straming. Możesz nie myśleć, że to wielka sprawa, ale na poziomie biznesowym jest to ogromna korzyść dla menedżerów najwyższego szczebla i wszystkich innych, którzy muszą przenosić informacje ze swojego biura bez konieczności podróżowania do innej lokalizacji. Wierzcie lub nie, jest to związane z VPN oraz sieciami prywatnymi i wirtualnymi.

   Czytaj więcej  Jak znaleźć najlepsze grupy i kanały w Telegramie, aby do nich dołączyć — tutaj przewodnik

   Rodzaje istniejących sieci komputerowych

   Rozmowa LAN

   Są to najpowszechniejsze sieci i najczęściej wdrażane są w domu, firmach oraz małych i średnich firmach, a także w instytucjach i przestrzeniach publicznych. Sieci te charakteryzują się maksymalną szybkością transmisji 10 Mb/s .

   Jeśli chodzi o liczbę użytkowników, którzy mogą być podłączeni do sieci LAN , to generalnie nie przekracza ona 800 urządzeń, czy to komputerów, czy telefonów komórkowych.

   Rozmowa WAN

   Obszar, który mogą obejmować te sieci, jest znacznie większy niż sieci LAN. Ogólnie rzecz biorąc, sieć WAN jest zwykle implementowana dla serwerów internetowych , ponieważ są to komputery, które nie znajdują się w tej samej fizycznej lokalizacji co sieć jako taka. Jeśli jesteś zainteresowany, powinieneś dowiedzieć się trochę więcej o anonimowych sieciach internetowych I2P .

   Choć prawdą jest, że ta sieć nie ma określonej szybkości przesyłania danych , to obecnie ma dobrą szybkość i jakość, choć wszystko będzie zależeć głównie od infrastruktury.

   Porozmawiaj MAN

   Zasięg tych sieci znacznie przekracza sieci MAN, ponieważ są one na poziomie metropolitalnym . Dzięki temu posiada bardzo dobrą integrację z usługami transmisji głosu, danych i wideo. Dziś jest uważana za największą sieć, jaką można wdrożyć.

   Czytaj więcej  Jak włączyć, wyświetlić i dostosować gadżet zegara systemu Windows 10 na moim komputerze?

   Warto wspomnieć, że sieci te mogą składać się ze skrętki, światłowodów lub ich kombinacji. W ten sam sposób powinieneś wiedzieć, że ta sieć zapewnia prędkości od 10 do 20 MB/s.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji