Czym jest ustawa OHM i jak działa? Gdzie to ma zastosowanie?

5 września, 2021

W świecie elektryczności i elektroniki istnieją matematyczne stwierdzenia, które są wynikiem badań wielkich umysłów naszych czasów. W każdym razie każdemu zjawisku fizycznemu towarzyszy model matematyczny, który pozwala na lepsze zrozumienie zasady, która na nie wpływa.

Czym jest prawo OHM i jak to działa? Gdzie to ma zastosowanie?

W tym artykule dowiemy się o prawie Ohma, jak ono działa i gdzie jest stosowane . W ten sposób wspomnimy również o niektórych wielkościach, które muszą być znane, oprócz różnych zastosowań, które dziś nadal opierają swoje obliczenia na tym prawie odkrytym wiele lat temu.

  Indeks

   Czym jest prawo Ohma?

   Po pierwsze, prawo to nosi imię jego odkrywcy, który w 1827 r. przedstawił swoje eksperymenty społeczności naukowej. Nazywał się Georg Simon Ohm , niemiecki fizyk, który, jak wielu w swoim czasie, był zainteresowany reagowaniem na wiele zjawisk fizycznych.

   Zasadniczo prawo Ohma mówi, że różnica potencjałów między dwoma punktami zależy od iloczynu natężenia prądu i oporu, przez który przechodzi. Patrząc lepiej, definiuje się go następująco: V = IxR, gdzie V jest napięciem lub różnicą potencjałów, I jest prądem lub amperem, a R jest rezystancją mierzoną w omach.

   Czytaj więcej  Jak sprawdzić, co zajmuje więcej miejsca na moim telefonie komórkowym z Androidem — Wyświetl pamięć wewnętrzną

   Dzięki prawu Ohma każdy obwód elektryczny może być analizowany znając jego rezystancję i napięcia. W ten sposób można obliczyć różne prądy, które mogą przez nią przepływać . Z tego powodu zachowanie obwodu można uzyskać, zmieniając przyłożone napięcie i rezystancję wewnętrzną.

   Jak działa prawo Ohma?

   Aby zrozumieć, jak działa prawo Ohma, musimy najpierw zdefiniować trzy wielkości, które są z nim związane. W ten sposób lepiej zrozumiemy wagę odkryć Georga Ohma.

   Różnica potencjałów lub napięć

   Jedną z trzech podstawowych wielkości energii elektrycznej jest napięcie. Jest to mierzone w woltach (V) i określa ilość energii, którą można przetransportować z jednego punktu do drugiego. Dlatego nazywa się to potencjalną „różnicą”. Pozwala wiedzieć, ile mocy może być między dwoma punktami.

   Intensywność prądu lub natężenie

   Jeśli chodzi o drugą wielkość z pierwszej trójki, natężenie jest jednym z najważniejszych. Jest to mierzone w amperach (A) i określa liczbę elektronów, które mogą krążyć między dwoma punktami. Podobnie jego amplituda jest ograniczona napięciem i rezystancją obwodu. Istnieją różne rodzaje prądu elektrycznego, które możemy znaleźć, wszystkie ograniczone prawem Ohma.

   Czytaj więcej  Jak chronić moje konto Google przed hakerami, zwiększając jego bezpieczeństwo — ostateczny przewodnik

   Wytrzymałość

   To dzięki Georgowi Ohmowi dzisiaj wiemy, jak ważne są rezystory w obwodach elektrycznych i elektronicznych. Jest to mierzone w omach (Ω) i określa trudność, z jaką prąd elektryczny musi krążyć w przewodniku.

   Przewód elektryczny

   Aby ujednolicić trzy poprzednio zdefiniowane wielkości, musimy wiedzieć, czym jest przewodnik elektryczny i jaki ma na niego wpływ. Przewodnik elektryczny to materiał, którego elektrony są rozmieszczone w najbardziej zewnętrznych warstwach , w taki sposób, że ułatwia przepływ przez niego prądu.

   Aby lepiej zrozumieć prawo Ohma, mając przewodnik elektryczny o stałej rezystancji elektrycznej, przepływający przez niego prąd będzie zależał od wielkości przyłożonego napięcia i będzie odwrotnie proporcjonalny do jego rezystancji . Oglądany w inny sposób: I = V / R.

   Można również ustalić, że napięcie między dwoma punktami przewodnika zależy od wielkości prądu, który krąży, przez wielkość jego rezystancji . Oznacza to, że: V = IxR.

   Gdzie obowiązuje prawo Ohma?

   Dziś można powiedzieć, że prawo Ohma jest obecne we wszystkich obwodach elektrycznych i elektronicznych wszystkich istniejących urządzeń, w tym we wszystkich domach . W komputerach niezbędne jest posiadanie źródła zasilania, aby móc z nich korzystać, ponieważ dostarczają one niezbędnego napięcia.

   Czytaj więcej  Jak zresetować BIOS lub UEFI i wyczyścić pamięć CMOS płyty głównej mojego komputera?

   W ten sam sposób prawo Ohma jest w stanie wyjaśnić, dlaczego Twój Samsung pobiera bardzo szybko i bez jego używania . Mam nadzieję, że wszystkie te informacje będą dla Ciebie bardzo przydatne, przeczytamy następnym razem!

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji