Czym jest i jak działa anonimizacja i pseudonimizacja danych osobowych?

21 czerwca, 2021

Internet otwiera przed nami świat możliwości, ale nie wszystko jest różowe , było wiele przypadków wycieków informacji i danych osobowych.

Są tacy, którzy korzystają z trybu incognito w Chrome, mając nadzieję, że pomoże im to ukryć swoje dane, ale nie ma nic bardziej mylnego, istnieją inne sztuczki, których możesz użyć, aby poprawić bezpieczeństwo swoich danych , ale nic nie jest w 100% niezawodny.

Chociaż aplikacje takie jak VPN mogą trzymać nasze dane z dala od złośliwych osób , a także pomaga eliminować elementy śledzące z plików cookie , istnieją dwa procesy, dzięki którym chcesz uniknąć ujawnienia jakichkolwiek danych osobowych, są to anonimizacja i pseudonimizacja danych.

Co to jest anonimizacja i pseudonimizacja danych?

Jest to proces oparty na RGPD lub ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych, które weszło w życie w Unii Europejskiej w 2018 r. i daje możliwość przechowywania, ale nieidentyfikowania Twoich informacji i danych osobowych.

Dzięki anonimizacji 90% Twoich danych jest chronionych i nie można ich zidentyfikować, nie można zachować 100%, ponieważ zawsze są ślady na trasach lub sieciach transmisji.

Czytaj więcej  Jak formatować tekst i akapity moich prezentacji PowerPoint

Obecnie nie tylko nasze informacje i dane osobowe znajdują się w sieci, ale coraz częściej dokonujemy coraz większej liczby transakcji, wymian handlowych i wszelkich dokumentów, dlatego ważne jest, aby nasze informacje były chronione i z dala od wszelkich złośliwych osób, które chcą skorzystać te informacje do oszukańczych celów.

Ze swojej strony pseudonimizacja, która również opiera się na RGPD , to proces ukrywania tożsamości pewnych informacji, ale tym razem jest to identyfikowane pseudonimem lub pseudonimem, odbywa się to z każdym zestawem danych i chodzi o to, że ktoś kto zna ten pseudonim lub identyfikator, może uzyskać dostęp do informacji.

Wtedy można by powiedzieć, że główna różnica polega na tym, że w momencie anonimizacji eliminowane są identyfikatory danych osobowych , przez co użytkownik traci bezwzględną relację danych, które udostępnia, należy zauważyć, że proces ten jest nieodwracalny, aby w celu zapewnienia poufności.

Z drugiej strony pseudonimizacja nadaje danym sztuczny identyfikator, dzięki czemu użytkownik nie traci całkowicie związku ze swoimi danymi.

Podstawowe zasady anonimizacji

Aby rozpocząć ten proces, należy wziąć pod uwagę pewne zasady anonimizacji, które są następujące:

  • Informacje i szkolenia : wszystkie zaangażowane strony muszą być poinformowane i przeszkolone na temat całego procesu i jego konsekwencji, aby w pełni zrozumieć swoje obowiązki i obowiązki.
  • Proaktywność: cały ten proces ochrony danych musi być wykonywany proaktywnie, a nie reaktywnie, więc musi być przewidywany i inicjowany samodzielnie, aby zagwarantować większą ochronę informacji od projektu systemu informacyjnego.
  • Prywatność domyślna: projektując dowolny system informatyczny, musisz zagwarantować ochronę bezpieczeństwa, która musi być domyślnie ustanowiona w dowolnym systemie komputerowym lub procesie.
Czytaj więcej  Jak łatwo tworzyć zaawansowane efekty czcionek dla tekstów w programie Word?
  • Obiektywna prywatność: jak powiedzieliśmy wcześniej, prywatność nie jest gwarantowana w 100%, ponieważ w każdym procesie anonimizacji zawsze znajdują się szczątkowe informacje o użytkowniku, ideą tej zasady jest to, że musi to zostać założone i wzięte pod uwagę przez osobę, która przekazuje informacje , a nie przez kogo je otrzymuje.
  • Pełna funkcjonalność: podczas procesu anonimizacji ważne jest, aby cały proces przesyłania i przechowywania danych działał tak, jak powinien, na przykład ostateczna dyspozycja danych musi być wykonana prawidłowo, aby uniknąć jakiegokolwiek zniekształcenia danych i aby w ten sposób dotarły do celu całkowicie i bezpiecznie.
  • Prywatność w cyklu życia informacji: wszystkie dane, które nie są przydatne w procesie przesyłania informacji i pozostają w sieciach transmisyjnych, muszą zostać wyeliminowane, ponieważ można je łatwo ukraść w nieuczciwych celach, zasada ta jest również istotna w momencie udostępniania jakichkolwiek informacji na stronie internetowej lub w momencie wysyłania wiadomości e-mail lub jakichkolwiek innych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up

Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji