Co to są sterowniki lub kontrolery? Do czego służą, jak działają i gdzie są pozyskiwane?

17 czerwca, 2022

Jeśli z jakiegoś powodu twój laptop ma problem z łącznością, dźwiękiem, a nawet obrazem, może coś się stało ze sterownikiem . Aby rozwiązać tę niedogodność, najlepiej dowiedzieć się więcej o tych ważnych narzędziach.

Tutaj dowiesz się czym są sterowniki lub "sterowniki" , jakie typy możesz znaleźć, ich działanie oraz pomożesz znaleźć ten, którego potrzebujesz.

Co to są sterowniki lub kontrolery? Do czego służą, jak działają i gdzie są pozyskiwane?

  Co to jest kontroler?

  Kontroler lub sterownik to oprogramowanie, którego używają systemy operacyjne wszystkich typów urządzeń, aby móc wykonywać określone funkcje.

  Odpowiada za służenie jako środek komunikacji między oprogramowaniem a sprzętem urządzenia. Składa się z linijek kodu przeznaczonych wyłącznie do spełnienia określonej funkcji, na przykład: zwiększania i zmniejszania głośności, łączenia się z siecią Wi-Fi i wielu innych.

  Innymi słowy, umożliwiają interakcję między różnymi aplikacjami, z których korzystamy, a sprzętem urządzenia, co jest niezbędne do jego działania.

  Czytaj więcej  Jak sprawdzić, czy mój telefon komórkowy z Androidem lub iPhone ma wirusy i jest zainfekowany, jak mogę je wyeliminować?

  Każdy program i każdy system operacyjny ma swoje własne sterowniki, specjalnie zaprojektowane do spełniania określonej funkcji. W ten sposób aplikacje mogą działać poprawnie, oferując wszystkie swoje opcje.

  Jak działają sterowniki?

  Na przykład na komputerze w momencie zakupu, który instaluje system operacyjny po raz pierwszy, wymagane będą aktualizacje. Czemu? Cóż, ponieważ z biegiem czasu firmy takie jak Windows czy Apple poświęcają się ulepszaniu swoich usług.

  W tym miejscu należy zaktualizować sterowniki, które wcześniej były prefabrykowane do spełniania określonej funkcji . W ten sposób mogą rozwiązać każdą awarię lub „błąd”, który może pojawić się w programowaniu tego samego sterownika.

  Są one praktycznie zaangażowane we wszystkie procesy, które wymagają połączenia między sprzętem a oprogramowaniem urządzenia. Od wyjścia audio, m.in. w drukarkach, skanerach, ekranach, myszy i klawiaturze.

  Istnieje sposób na aktualizowanie sterowników systemu Windows 10 , jeśli masz ten system. Jest to bardzo łatwy sposób na zrobienie tego bez konieczności korzystania z zewnętrznych programów , po prostu wykonując proste czynności z połączeniem internetowym.

  Jakie są rodzaje kontrolerów?

  W zależności od typu urządzenia oraz systemu operacyjnego i programu istnieją różne sterowniki dla każdej konkretnej funkcji.

  Czytaj więcej  Jak usunąć lub usunąć zduplikowane pliki i zdjęcia w systemie Windows i Mac na zawsze?

  kierowcy mobilni

  W przypadku urządzeń mobilnych możemy znaleźć tyle sterowników, ile jest na rynku firm produkcyjnych. Każdy z nich (czy to Android, iOS, Windows Phone...) ma swoje unikalne oprogramowanie , które jest zgodne z jego systemem operacyjnym.

  Ogólnie, aby znaleźć sterowniki urządzenia mobilnego, wystarczy znać wersję jego systemu operacyjnego. Dzięki niemu możesz wyszukiwać w Internecie wkłady osób, które mają potrzebną wersję sterownika.

  Są jednak firmy, które również oferują swoich kierowców publicznie .

  Sterowniki do komputera

  W przypadku laptopów aktualizacja wszystkich sterowników jest ważna , aby zapewnić optymalne działanie i lepszą wydajność. W wielu przypadkach pojawiają się te błędy, które wymagają aktualizacji w celu ich rozwiązania.

  W zależności od systemu operacyjnego każdy sterownik będzie inny, więc wyszukiwanie może być nieco bardziej skomplikowane. Ale w ten sam sposób istnieje duża społeczność w sieci , która dostarcza pliki instalacyjne sterowników. W ten sam sposób możesz znaleźć aktualizacje sterowników systemu Windows 10 na swojej stronie internetowej.

  Najlepszym sposobem na zdobycie sterownika jest znajomość jego wersji oraz przeszukiwanie portali internetowych w poszukiwaniu rozwiązań komputerowych. Na przykład, gdy nie możesz połączyć się z żadną siecią Wi-Fi i chcesz wiedzieć, który sterownik musisz zaktualizować lub zmienić, możesz dowiedzieć się, który sterownik musisz zaktualizować lub pobrać dla karty sieciowej , rozwiązując w ten sposób ten problem.

  Czytaj więcej  Jak sprawić, by wieśniacy rozmnażali się i mieli dzieci w Minecraft - Przewodnik po wychowywaniu dzieci?

  Dlaczego tworzenie kopii zapasowych sterowników jest ważne?

  Zawsze, gdy chcesz sformatować komputer, czy to w celu usunięcia wirusa, czy opróżnienia dysku twardego, ważne jest, aby mieć aktualne wersje sterowników .

  W ten sposób podczas instalacji systemu operacyjnego będziemy mogli zareagować w przypadku, gdy w procesie instalacji został on zainstalowany niepoprawnie . Najlepsze jest to, że nauczysz się w prosty sposób wykonać kopię zapasową sterowników .

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji