Co to są fale sieci bezprzewodowej? Która częstotliwość Wi-Fi jest najlepsza? Rodzaje, zalety i wady

3 września, 2021

Dla nikogo nie jest niczym nowym, że sieci bezprzewodowe obfitują w nasze codzienne życie i prawie wszędzie, dokąd się udamy. Jej zalet i korzyści jest tak wiele, że za każdym razem są one ulepszane, aby użytkownik końcowy miał większe możliwości i komfort z tą formą komunikacji. Jednak niewielu jest ludzi, którzy raczą zrozumieć, czym są sieci bezprzewodowe.

Z tego powodu chcemy wyjaśnić, czym są fale elektromagnetyczne lub znane również jako fale bezprzewodowe w obszarze informatyki. W ten sam sposób powiemy Ci, jaka jest najlepsza częstotliwość, jaką powinien mieć Twój router, aby mógł działać wydajnie, a także kilka zalet i wad. Oczywiście, aby móc korzystać z Wi Fi, trzeba wiedzieć, jak skonfigurować sieć bezprzewodową.

  Indeks

   Co to są fale sieci bezprzewodowej?

   Sieci bezprzewodowe to po prostu fale elektromagnetyczne, które są emitowane przez określone urządzenia, takie jak router, wzmacniacze antenowe, punkty dostępowe, a nawet telefony komórkowe. Sygnały te nie znajdują się na określonej częstotliwości, ale istnieje zakres, w którym mogą działać zgodnie z międzynarodowymi standardami.

   Czytaj więcej  Jak skonfigurować telefon komórkowy z Androidem dla seniorów?

   Dzięki tym falom elektromagnetycznym możliwe jest udostępnianie danych mobilnych lub Internetu za pośrednictwem sygnału Wi-Fi z telefonu komórkowego lub określonego urządzenia .

   Teraz to nie jest tak, że router ma możliwość emitowania sygnałów elektromagnetycznych i to wszystko. Połączenie internetowe, wysyłanie i odbieranie plików i informacji jest możliwe dzięki temu, że ten nadawany sygnał jest zakodowany i z kolei zawiera dane, które urządzenia wokół niego mogą przechwycić, zdekodować i pokazać, co odpowiada temu konkretnemu sygnałowi.

   Jakie są zalety i wady sieci bezprzewodowych?

   Korzyść

    Jaka częstotliwość Wi-Fi jest najlepsza?

    Jak powiedzieliśmy na początku, sprzęt taki jak routery i inne są w stanie wygenerować sieć bezprzewodową, która działa na standardowej częstotliwości. Ta częstotliwość wynosi na ogół 2,4 GHz.

    Jest już skonfigurowany w sprzęcie i jest najczęściej używany na świecie. Jest to jednak częstotliwość wyższa niż ta, z której zwykle korzysta niewielu. To nic innego jak sieci bezprzewodowe pracujące na częstotliwości 5 GHz.

    Z pewnością myślisz, że może to zwiększyć i poprawić sygnał Wi-Fi odbierany na telefonie komórkowym, ponieważ jest to wyższa liczba. Teoretycznie tak, ale w grę wchodzi wiele czynników. Skonfigurowanie routera TP-Link, który został zaprojektowany do pracy w paśmie 2,4 GHz z częstotliwością 5 GHz, oznaczałoby średnioterminowe uszkodzenie tego sprzętu.

    Czytaj więcej  Co to jest ARCore od Google i do czego służy? Z jakimi telefonami jest kompatybilny?

    Ponadto zasięg sygnału byłby znacznie zmniejszony. Stwierdzenie, że częstotliwość 5 GHz jest lepsza niż 2,4 GHz, to półprawda. Ponieważ będzie to zależeć zarówno od środowiska, jak i sprzętu, który może obsługiwać te częstotliwości i dostępnego pasma.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Go up

    Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji