Co to są dyski optyczne? Jakie są rodzaje, zalety i wady? - Ostateczny przewodnik

18 sierpnia, 2021

Wraz z pojawieniem się nowych urządzeń, które umożliwiają przechowywanie plików, programów, muzyki, wideo i nie tylko, dyski optyczne znalazły się na tylnym siedzeniu. Oczywiście to medium jest nadal używane do przechowywania informacji, ale nie z taką intensywnością jak 10 lub więcej lat temu . A zabawną rzeczą w tym małym urządzeniu jest to, że nie wszyscy je znają i dużo o nim wiedzą.

Dlatego ten artykuł skupia się na wyjaśnieniu wszystkiego, co dotyczy dysków optycznych . Dzięki temu będziesz mógł wiedzieć, czym one są, jakie są niektóre typy, które istnieją oraz jakie są zalety i wady, o których powinieneś pamiętać. Warto wspomnieć, że podczas instalacji programów na komputerze z systemem Windows 10 odbywa się to z dysku optycznego lub pendrive'a.

  Indeks

   Co to są dyski optyczne i do czego służą?

   Dyski optyczne są nośnikami używanymi do przechowywania informacji na poziomie optycznym . Czyli jest to urządzenie, które działa za pomocą lasera, który odczytuje informacje, które zostały zapisane na jednej ze stron płyty.

   Czytaj więcej  Jak naprawić błąd „Usługa Google Play przestała działać” na Androidzie

   Jest to więc medium w kształcie koła, w którym proces kodowania danych i informacji realizowany jest w postaci małych szczelin. Te rowki można zobaczyć tylko pod mikroskopem.

   Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego system Windows lub inne programy nie rozpoznają napędów dysków , prawdopodobnie jest to spowodowane usterką czytnika CD lub że sam dysk optyczny ma błędy w zapisywaniu informacji.

   Podobnie, dzięki systemowi laserowemu wbudowanemu w napędy CD-DVD i rodzajowi zapisu informacji , możliwe jest kodowanie na tych płytach, od prostego dokumentu tekstowego do złożonego programu.

   Jeśli chodzi o zastosowania, które są nadawane tym urządzeniom, to tylko do przechowywania informacji . Chociaż w zależności od rodzaju przechowywanych informacji, dysk może pełnić funkcję wykraczającą poza bank danych. Oznacza to, że możesz używać dysków optycznych do uruchamiania programów, gier, emulatorów, instalowania sterowników i tak dalej.

   Jakie rodzaje dysków optycznych są obecnie dostępne?

   1. Płyty kompaktowe

   To pierwsze dyski optyczne, które trafiły na rynek. Do niedawna miał nowy format znany jako CD-ROM i chociaż są one nadal używane przez niektórych dzisiaj, nie minie dużo czasu, zanim stanie się całkowicie przestarzały.

   Czytaj więcej  Jak pobrać, zainstalować i włączyć Paint Classic w aktualizacji Windows 10 Creators Update

   W rzeczywistości ten rodzaj dysku optycznego może być używany do instalowania sterowników i sterowników Bluetooth na komputerze , a także innych programów. Oczywiście programy i informacje do zapisania/nagrania nie muszą być większe niż 700 MB .

   2. Uniwersalne dyski cyfrowe

   Znany również jako słynne DVD. Zostały one po raz pierwszy zaprezentowane światu w 1995 roku, a po kilku latach niektóre firmy zaprezentowały wersję znacznie większą i z lepszymi funkcjami. Do tego stopnia, że ​​stał się głównym medium do odtwarzania plików multimedialnych.

   Wraz z pojawieniem się systemu Windows XP i nowszych możliwe było pobranie muzycznej płyty CD lub DVD i przekonwertowanie pliku CDA na MP3 za pomocą programu Windows Media Player . Te dyski optyczne są nadal w użyciu. Są one zwykle używane do nagrywania i przechowywania filmów, seriali, programów komputerowych, a nawet gier na PC i konsole, takie jak PS2.

   3. Dyskoteki Blu Ray

   To spowodowało różnicę między filmami a normalnymi rozdzielczościami, aby przedstawić jakość wideo w kolejności wysokiej rozdzielczości. I w przeciwieństwie do płyt DVD, pojemność tych płyt znacznie je przewyższa. Aby dać ci mały pomysł, różnica wynosi ponad 20 GB miejsca. Istnieją nawet dyski, które mogą pomieścić do 54 GB danych.

   Czytaj więcej  Jak pobrać i aktywować lub dezaktywować narzędzie do wycinania w systemie Windows 10, jeśli nie jest ono dla mnie widoczne

   Bardzo ważnym faktem, o którym powinieneś wiedzieć, jest to, że te najnowsze dyski optyczne są zwykle używane w konsolach do gier wideo ze względu na ich dużą pojemność.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji