Co to są ataki na szyfrowanie danych i ile jest ich rodzajów?

14 października, 2021

Oprócz dbania o wszystko, co wiąże się z bezpieczeństwem sprzętowym, takim jak pozycjonowanie kamer monitorujących lub umieszczanie skomplikowanych haseł w dowolnym użytecznym portalu na naszym komputerze, ważne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo naszego oprogramowania, które przechowuje nasze osobiste i poufne Informacja.

Znajomość od stóp do głów wszystkich rodzajów złośliwego oprogramowania, które mogą atakować Twoje urządzenia i naruszać Twoją prywatność, ma ogromne znaczenie podczas rejestracji na Twitterze lub w dowolnym rodzaju sieci społecznościowej, która wymaga dostępu do Twoich informacji.

Jednym z pierwszych środków bezpieczeństwa , które powinieneś podjąć, gdy chcesz zarejestrować się na dowolnej stronie internetowej, jest dowiedzenie się wszystkiego, co dotyczy konfiguracji Instagrama i innych portali cyfrowych. Aby mieć większą kontrolę nad tym, kto wchodzi na nasz profil i poprawić nasz poziom cyberbezpieczeństwa.

  Co to jest szyfrowanie danych?

  Szyfrowanie danych powstaje jako komputerowa baza danych, w której czytelne informacje są przekształcane na kodowanie przesyłane z jednego urządzenia na drugie za pośrednictwem strony internetowej lub zainstalowanej aplikacji, takiej jak WhatsApp. Można go zdekodować tylko za pomocą klucza bezpieczeństwa wysłanego wraz z wiadomością lub bezpośrednio za pomocą tego, który został nadany przez używany portal.

  Czytaj więcej  Jak łatwo zmienić moje urodziny lub datę urodzenia na Facebooku?

  Jest to szyfrowanie typu end-to-end, aby zachować wysokie bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników, którzy korzystają z tego typu portali do udostępniania poufnych informacji firm lub korporacji, a także dla przeciętnego użytkownika wraz z jego danymi osobowymi.

  Oprócz zapewnienia lepszego standardu bezpieczeństwa cybernetycznego szyfrowanie danych działa jako pieczęć pewności i autentyczności pierwotnego źródła wiadomości.

  Istnieją dwa rodzaje szyfrowania danych:

  • Szyfrowanie danych symetrycznych: co się dzieje, gdy wysłana wiadomość jest bezpośrednio zaszyfrowana i wysłana za pomocą wcześniej ustalonego klucza, który będą znać tylko zaangażowane urządzenia, może to być udostępnione lub nie, dla wiedzy strony trzeciej.
  • Asymetryczne szyfrowanie danych: jest używane, gdy wiadomość do wysłania składa się z dwóch haseł do jej odszyfrowania, jedno jest w posiadaniu nadawcy, a drugie przez odbiorcę, więc możliwe jest wykrycie go tylko przez zaangażowane urządzenia lub konta.

  Jeśli polegamy wyłącznie na szybkości, z jaką wiadomości są wysyłane i odbierane, szyfrowanie typu symetrycznego jest wydajniejsze , jednak jeśli weźmiemy pod uwagę zapewniony poziom bezpieczeństwa, szyfrowanie typu asymetrycznego jest znacznie bardziej opłacalne, ponieważ możliwe jest odszyfrowanie go tylko przez odbiorcę.

  Czytaj więcej  Co to jest tożsamość cyfrowa i do czego służy? Jakie są typy? - Zalety i wady

  Co to jest atak na szyfrowanie danych?

  Atak na szyfrowanie danych polega na ingerencji w kodowanie danych, które powstają podczas wysyłania dowolnej wiadomości posiadającej ten system zabezpieczeń.

  Znana jest również jako kryptoanaliza, ponieważ polega na drobnym przeszukiwaniu zaszyfrowanych wiadomości w celu znalezienia ukrytej wiadomości lub, co gorsza, odszyfrowania błędów w algorytmach znakowych, z których składa się kod.

  Ile jest rodzajów szyfrowania danych i na czym polega każdy z nich?

  Ze względu na złożoność, jaką wiąże się z tym zadaniem, atak na szyfrowanie danych wymaga komputera z systemem operacyjnym umożliwiającym przeprowadzenie kryptoanalizy oraz oprogramowania, które pomaga je zdekodować, a ze względu na różnorodność oprogramowania może być zrobić na wiele, wiele różnych sposobów, ale oto najczęstsze z nich:

  • Dynamicznie wybierany zaszyfrowany tekst , odbywa się to, gdy atakujący ręcznie przeszukuje zaszyfrowany tekst w celu znalezienia poszukiwanego klucza lub wartości.
  • Ataki algebraiczne, czyli poszukiwanie żądanych danych, z kodów algebraicznych, gdy wiadomo, że jest to kod liczb lub cyfr.
  • Atak brute force, który jest przeprowadzany, gdy znane są jakiekolwiek dane do odszyfrowania, a my tylko je losowo testujemy.
  • Atak słownikowy jest dość żmudną metodą, ponieważ przeprowadzany jest poprzez testowanie wszystkich możliwych kluczy na podstawie danych dostarczonych przez początkową wiadomość i przy użyciu słownika języka.
  Czytaj więcej  Jak łatwo usunąć, wyłączyć lub usunąć moje konto WhatsApp na zawsze?

  Musimy wziąć pod uwagę, że udostępnianie wszelkiego rodzaju ważnych informacji na stronach internetowych wiąże się z nieuchronnym ryzykiem, ponieważ jak już wspomniałem, istnieje wiele sposobów uzyskania do nich dostępu i naruszenia bezpieczeństwa, chociaż wydaje się to bardzo odległe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji