Co to jest protokół HTTPS i do czego służy? Jak to działa i jakie są jego cechy
13 października, 2021

Od momentu pojawienia się internet był kluczową częścią życia ludzi, dzięki czemu może być źródłem informacji i komunikacji, które mogą łączyć wszystkich. Dzięki temu wiele osób mogło komunikować się z innymi za pośrednictwem połączenia danych, które porusza się z bardzo dużą prędkością.
Dlatego poszukiwano sposobu, aby przekazywane informacje były całkowicie wiarygodne. W tym miejscu do gry wkracza protokół https . W tym artykule porozmawiamy o tym, co to jest i do czego służy, a także wyjaśnimy, jak działa i jakie są jego najwybitniejsze cechy.
Streszczenie
Co to jest protokół HTTPS i do czego służy?
Protokół Hypertext Transfer Secure Protocol lub protokół HTTPS jest wynikiem działania protokołu HTTP, będącego jego ulepszeniem. Zasadniczo jest to protokół, który pozwala na nawiązanie niezawodnego połączenia między klientem a serwerem. Uniemożliwia to osobom trzecim przechwycenie przesyłanych informacji, dzięki czemu są one bezpieczne.
Ten bezpieczny protokół przesyłania hipertekstu szyfruje dane, dzięki czemu zawsze będzie całkowicie bezpieczna wymiana między stronami. A w przypadku przechwycenia przez osoby trzecie, nie będą mogli zobaczyć żadnych danych ze względu na szyfrowanie informacji.
W ten sam sposób, aby ten protokół działał, wystarczy, że użytkownik wprowadzi w przeglądarce adres, w którym ten protokół jest aktywny. Przede wszystkim to przeglądarka automatycznie nawiązuje połączenie z serwerem. To bardzo pomaga poprawić cyberbezpieczeństwo strony internetowej.

W ten sposób dane są przesyłane bez przechwycenia osób trzecich, jednak nie zapewnia to całkowicie prawdziwości odwiedzanej strony. Protokół HTTPS chroni tylko informacje z jednego punktu do drugiego, niezależnie od tego, czy witryna jest złośliwa, czy jest oszustwem , ponieważ dziś protokół ten jest łatwo dostępny.
W ten sam sposób możemy poprawić bezpieczeństwo naszych połączeń w domu, aby mieć większą ochronę podczas udostępniania danych w tej samej sieci Wi-Fi.
Funkcje protokołu HTTPS
To, co przede wszystkim charakteryzuje ten protokół, to możliwość funkcjonowania jako bezpieczny kanał pomiędzy serwerem a komputerem , zapobiegający wyciekowi informacji. Jest to korzystne dla witryn, ponieważ daje im większy aspekt zaufania, gdy użytkownicy do nich wchodzą. Interesujące są również następujące parametry techniczne protokołu HTTPS:
- Nasze informacje są chronione przed osobami trzecimi ; Jeśli infiltrator przechwyci dane przesyłane za pomocą protokołu HTTPS, i tak nie będziesz w stanie nic zrobić, ponieważ wszystkie informacje zostaną zaszyfrowane.
- Wykorzystuje szyfrowanie tekstowe SSL/TLS , co sprawia, że poziom szyfrowania zależy od serwera i używanej przeglądarki.
- Aby obsługiwać połączenia HTTPS, na serwerze sieciowym należy utworzyć certyfikat klucza publicznego .
- Nie wymaga dodatkowego oprogramowania, aby móc korzystać z tego kanału transmisji; jest akceptowany przez wszystkie przeglądarki w sposób naturalny i szybki, co zapewnia bardziej ciągłą obsługę.
- Żadne zmanipulowane dane nie są buforowane dla połączeń HTTPS .
- Strona internetowa działa z protokołem HTTPS, gdy jej adres ma na początku „https” oprócz zamkniętej kłódki, co oznacza, że utworzono bezpieczny kanał do przesyłania informacji.
Ograniczenia lub wady protokołu HTTPS
Wierz lub nie, ale nie wszystkie informacje są w 100% chronione przez protokół HTTPS. Poniżej wymienimy kilka punktów przeciwko temu protokołowi:

- Zatrudnienie tej usługi bezpieczeństwa może być kosztowne , poza tym, że z dnia na dzień ich liczba rośnie ze względu na wzrost ruchu informacyjnego.
- Protokół HTTPS jest podatny na ataki, gdy jest stosowany do zawartości statycznej , co ułatwia dostęp do zwykłego tekstu i szyfrowania.
- Protokół HTTPS nie może być używany na hostach wirtualnych, ponieważ przedstawiają one tylko certyfikat dla określonej kombinacji Port/IP.
Jak bezpieczny jest protokół HTTPS?
Zapewnia bezpieczny sposób przesyłania informacji, ale nie gwarantuje, że witryna, która o to poprosi, jest całkowicie godna zaufania . Z drugiej strony możliwe jest odblokowanie stron , które nie mają tego protokołu. Mam nadzieję, że te informacje Cię zainteresowały.
Dodaj komentarz