Co to jest protokół HTTPS i do czego służy? Jak to działa i jakie są jego cechy

13 października, 2021

Od momentu pojawienia się internet był kluczową częścią życia ludzi, dzięki czemu może być źródłem informacji i komunikacji, które mogą łączyć wszystkich. Dzięki temu wiele osób mogło komunikować się z innymi za pośrednictwem połączenia danych, które porusza się z bardzo dużą prędkością.

Dlatego poszukiwano sposobu, aby przekazywane informacje były całkowicie wiarygodne. W tym miejscu do gry wkracza protokół https . W tym artykule porozmawiamy o tym, co to jest i do czego służy, a także wyjaśnimy, jak działa i jakie są jego najwybitniejsze cechy.

  Indeks

   Co to jest protokół HTTPS i do czego służy?

   Protokół Hypertext Transfer Secure Protocol lub protokół HTTPS jest wynikiem działania protokołu HTTP, będącego jego ulepszeniem. Zasadniczo jest to protokół, który pozwala na nawiązanie niezawodnego połączenia między klientem a serwerem. Uniemożliwia to osobom trzecim przechwycenie przesyłanych informacji, dzięki czemu są one bezpieczne.

   Ten bezpieczny protokół przesyłania hipertekstu szyfruje dane, dzięki czemu zawsze będzie całkowicie bezpieczna wymiana między stronami. A w przypadku przechwycenia przez osoby trzecie, nie będą mogli zobaczyć żadnych danych ze względu na szyfrowanie informacji.

   Czytaj więcej  Jak sprawdzić listę płac online na mojej stronie Soriana Bardzo proste!

   W ten sam sposób, aby ten protokół działał, wystarczy, że użytkownik wprowadzi w przeglądarce adres, w którym ten protokół jest aktywny. Przede wszystkim to przeglądarka automatycznie nawiązuje połączenie z serwerem. To bardzo pomaga poprawić cyberbezpieczeństwo strony internetowej.

   W ten sposób dane są przesyłane bez przechwycenia osób trzecich, jednak nie zapewnia to całkowicie prawdziwości odwiedzanej strony. Protokół HTTPS chroni tylko informacje z jednego punktu do drugiego, niezależnie od tego, czy witryna jest złośliwa, czy jest oszustwem , ponieważ dziś protokół ten jest łatwo dostępny.

   W ten sam sposób możemy poprawić bezpieczeństwo naszych połączeń w domu, aby mieć większą ochronę podczas udostępniania danych w tej samej sieci Wi-Fi.

   Funkcje protokołu HTTPS

   To, co przede wszystkim charakteryzuje ten protokół, to możliwość funkcjonowania jako bezpieczny kanał pomiędzy serwerem a komputerem , zapobiegający wyciekowi informacji. Jest to korzystne dla witryn, ponieważ daje im większy aspekt zaufania, gdy użytkownicy do nich wchodzą. Interesujące są również następujące parametry techniczne protokołu HTTPS:

   • Nasze informacje są chronione przed osobami trzecimi ; Jeśli infiltrator przechwyci dane przesyłane za pomocą protokołu HTTPS, i tak nie będziesz w stanie nic zrobić, ponieważ wszystkie informacje zostaną zaszyfrowane.
   • Wykorzystuje szyfrowanie tekstowe SSL/TLS , co sprawia, że ​​poziom szyfrowania zależy od serwera i używanej przeglądarki.
   • Aby obsługiwać połączenia HTTPS, na serwerze sieciowym należy utworzyć certyfikat klucza publicznego .
   • Nie wymaga dodatkowego oprogramowania, aby móc korzystać z tego kanału transmisji; jest akceptowany przez wszystkie przeglądarki w sposób naturalny i szybki, co zapewnia bardziej ciągłą obsługę.
   • Żadne zmanipulowane dane nie są buforowane dla połączeń HTTPS .
   • Strona internetowa działa z protokołem HTTPS, gdy jej adres ma na początku „https” oprócz zamkniętej kłódki, co oznacza, że ​​utworzono bezpieczny kanał do przesyłania informacji.
   Czytaj więcej  Jak otrzymać i otrzymać kod WhatsApp pocztą, aby go szybko aktywować?

   Ograniczenia lub wady protokołu HTTPS

   Wierz lub nie, ale nie wszystkie informacje są w 100% chronione przez protokół HTTPS. Poniżej wymienimy kilka punktów przeciwko temu protokołowi:

   • Zatrudnienie tej usługi bezpieczeństwa może być kosztowne , poza tym, że z dnia na dzień ich liczba rośnie ze względu na wzrost ruchu informacyjnego.
   • Protokół HTTPS jest podatny na ataki, gdy jest stosowany do zawartości statycznej , co ułatwia dostęp do zwykłego tekstu i szyfrowania.
   • Protokół HTTPS nie może być używany na hostach wirtualnych, ponieważ przedstawiają one tylko certyfikat dla określonej kombinacji Port/IP.

   Jak bezpieczny jest protokół HTTPS?

   Zapewnia bezpieczny sposób przesyłania informacji, ale nie gwarantuje, że witryna, która o to poprosi, jest całkowicie godna zaufania . Z drugiej strony możliwe jest odblokowanie stron , które nie mają tego protokołu. Mam nadzieję, że te informacje Cię zainteresowały.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji