Co to jest plik z rozszerzeniem .dll i jak go otworzyć, edytować lub uruchomić w systemie Windows?

17 sierpnia, 2021

Przy poprzednich okazjach rozmawialiśmy o tym, czym są rozszerzenia plików i do czego służą . Mówiąc prościej, są to pliki, których zapis i kodowanie mówią nam, jakiego typu są to pliki i z jakimi programami można je uruchamiać. Dlatego istnieją rozszerzenia dla audio, wideo, obrazów, dokumentów i tak dalej. Ale co z rozszerzeniem znanym jako .dll ?

Jeśli masz zainstalowany system Windows 10 na swoim komputerze i masz zainstalowane gry komputerowe, będziesz wiedział, że natywny program antywirusowy dostarczany przez system operacyjny ma tendencję do usuwania lub blokowania tego typu plików. Zastanawiasz się, dlaczego nie jest to złośliwy plik? O tym i więcej opowiemy poniżej.

  Indeks

   Co to są pliki z rozszerzeniem .dll?

   Nie są niczym więcej niż plikami o bardzo małej wadze, które mają kod wykonywalny. Jest on ładowany przez program uruchamiany przez system operacyjny komputera.

   Czytaj więcej  Jak stworzyć kreatywny i wizualny projekt graficzny mojego bloga za pomocą najlepszych programów

   Warto wspomnieć, że tego typu pliki są również zwykle znane pod nazwą „biblioteki z dynamicznym łączem”, z prostego powodu, ponieważ mogą one zawierać wiele różnych plików, które składają się na plik dll.

   Zabawne w tych plikach jest to, że było to rozszerzenie przeznaczone wyłącznie dla systemu Windows. Z biegiem czasu to się zmieniło i dziś wiele systemów operacyjnych może działać i pracować z tego typu plikami z rozszerzeniem .dll . Coś bardzo symuluje to, co się stało z rozszerzeniami plików audio i różnymi typami, które istnieją .

   Do czego służą pliki z rozszerzeniem .dll?

   Są to pliki zawierające cenne informacje, które umożliwiają innym programom dostęp do nich i rozpoczęcie czytania tych informacji. Chociaż nie jest to jedyna funkcjonalność, jaką masz, ponieważ są to pliki programów takich jak gry i edytory audio , wideo i zdjęć, których potrzebują, aby sam system operacyjny mógł uruchomić program, którego chce użytkownik.

   Zaletą, jaką te pliki oferują użytkownikowi i ogólnie, jest to, że waga plików, które były wcześniej używane do uruchamiania aplikacji, została drastycznie zmniejszona. Dzieje się tak dzięki temu, że duża część kodów wykonywalnych jest przechowywana w plikach w formacie .dll.

   Czytaj więcej  Jak umieścić lub zintegrować przyciski mediów społecznościowych na moim blogu Bloggera

   Ale nie wszystko jest tak dobre, ponieważ programy takie jak natywny antywirus systemu Windows 10 wykrywają te pliki tak, jakby były wirusami. Co powoduje usunięcie pliku, a zatem program przedstawia problemy lub awarie z plikami dll i ich wykonaniem.

   Jak możesz otwierać i dekompilować tego typu pliki?

   W zależności od tego, co chcesz zrobić, czasami te pliki najlepiej pozostawić nietknięte. Ale są inni użytkownicy, którzy muszą otwierać i dekompilować te pliki . W takim przypadku musisz wiedzieć, że możesz to zrobić z komputerów i telefonów komórkowych. Coś innego niż rozszerzenia plików wideo , musisz wybrać konkretny program, aby móc otworzyć te pliki.

   Z komputera z systemem Windows

   Najłatwiejszym sposobem otwarcia tych plików bez konieczności korzystania z programów innych firm jest użycie notatnika. Wystarczy zlokalizować plik z rozszerzeniem .dll i kliknąć go prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz opcję „Otwórz za pomocą”. Jeśli otrzymasz komunikat ostrzegawczy, po prostu go zignoruj ​​i kontynuuj procedurę.

   Następnie musisz wybrać Notatnik jako domyślny program do otwierania tego typu plików. Kiedy klikniesz „OK”, zauważysz w notatniku serię znaków, ścieżek i wiele poleceń. Wszystkie te informacje są częścią dynamicznej biblioteki pliku .

   Czytaj więcej  Dlaczego wysyłane przeze mnie wiadomości Messenger nie docierają ani nie są dostarczane?

   Najprawdopodobniej nie rozumiesz informacji wyświetlanych na ekranie ani trochę. Dlatego zalecamy, aby nie wprowadzać żadnych zmian w tych plikach.

   Z telefonu komórkowego z systemem Android

   W sposób natywny urządzenia te nie posiadają aplikacji umożliwiającej odczyt tego typu plików. Dlatego musisz przejść do Sklepu Play i pobrać aplikację, aby móc czytać pliki .dll. Najpopularniejszym do tego celu jest przeglądarka plików firmy Sharpened.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

   Go up

   Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji