Co to jest OpenPGP i jak to działa? Cechy, zalety i wady korzystania z niego

22 lipca, 2021

Ci, którzy komunikują się z innymi użytkownikami, klientami, firmami i innymi osobami za pośrednictwem poczty e-mail, wiedzą z góry, że bezpieczeństwo i prywatność mają kluczowe znaczenie. To nie jest coś, co możesz zostawić w rękach platform, z których korzystasz.

Właśnie dlatego OpenPGP to technologia, która ma pomóc w szyfrowaniu, bezpieczeństwie i informacjach, które chcesz chronić. Co więcej, możesz użyć OpenPGP do szyfrowania i ochrony wiadomości e-mail podczas ich wysyłania.

Indeks ()

 1. Na czym polega protokół OpenPGP?
 2. Jak działa OpenPGP?
 3. Czy protokoły szyfrowania OpenPGP przynoszą jakieś korzyści?
Indeks

  Na czym polega protokół OpenPGP?

  To, co jest znane jako OpenPGP, to nic innego jak protokół, który jest zaimplementowany do szyfrowania wiadomości , a także plików, a także demonstruje autentyczność nadawcy wiadomości e-mail. Idzie to bardzo w parze z podpisami cyfrowymi, które każdy użytkownik ma lub generuje podczas generowania i wysyłania wiadomości e-mail.

  Jest to możliwe dzięki temu, że wspomniane szyfrowanie odbywa się za pomocą dwóch rodzajów kluczy: jeden musi być publiczny, a drugi prywatny. Klucze te są udostępniane stronom trzecim, aby mogły zobaczyć informacje zawarte w wiadomości.

  Czytaj więcej  Jak wejść lub zalogować się do portalu Office 365 za pomocą mojego instytucjonalnego adresu e-mail — przydatny przewodnik

  Dobra wiadomość dla Ciebie lub dla tych, którzy chcą zaszyfrować wiadomości, a nawet ważne informacje, możesz pobrać OpenPGP z jego oficjalnej strony internetowej . Warto wspomnieć, że jest to program wieloplatformowy. Co oznacza, że ​​możesz go zainstalować na Windows, Linux, MacOS, IOS, Android i innych.

  Jak działa OpenPGP?

  Jak już wspomnieliśmy, jest to protokół zorientowany na bezpieczeństwo . Dzięki niemu możesz zaszyfrować wiadomości e-mail, pliki, a nawet całe dyski pamięci masowej. Aby tylko ci, którzy mają odpowiednie poświadczenia, mogli mieć dostęp do zaszyfrowanych informacji.

  Warto wspomnieć, że dzięki OpenPGP możliwe jest dodanie podpisu cyfrowego do wiadomości , dzięki czemu odbiorca ma możliwość sprawdzenia, czy wiadomość jest wiarygodna i prawdziwa. Oczywiście potrzebujesz dwóch kluczy, które już ci daliśmy.

  Czy protokół OpenPGP można uznać za fizyczny środek bezpieczeństwa w systemach operacyjnych ? Chociaż jest to interesujące pytanie, jest to technologia, która ogranicza się do korzystania z oprogramowania komputerowego i kodu. Ale to nie oznacza, że ​​jest to dość niezawodny i stabilny środek bezpieczeństwa .

  Czytaj więcej  Jak w kilka sekund odblokować klawiaturę mojego komputera lub komputera z systemem Windows 10?

  Abyś mógł to trochę lepiej zrozumieć, podczas szyfrowania pliku lub wiadomości za pomocą tego protokołu, ktokolwiek to otrzyma, musi mieć klucz publiczny. Tylko w ten sposób można rozwiązać algorytmy szyfrowania.

  Czy protokoły szyfrowania OpenPGP przynoszą jakieś korzyści?

  Prawda jest taka, że ​​korzyści płynące z korzystania z tej technologii są dość rozległe, ale skupiając się na tych najważniejszych, najlepsze korzyści z szyfrowania OpenPGP są następujące:

  • Możesz zaszyfrować dowolną wiadomość, a tylko odbiorca z kluczem publicznym będzie miał dostęp do informacji zawartych w wiadomości. To ogromna korzyść, ponieważ znacznie zwiększa liczbę e-maili .
  • Współczesna kompatybilność z systemami operacyjnymi obejmuje prawie wszystkie istniejące. W taki sposób, abyś mógł pobierać aplikacje na Androida lub wybierać programy na swój komputer. Wierz lub nie, ale pomaga to ustalić, czy wirus Malware kradnie Twoje informacje , a także pozwala zapobiec zainfekowaniu komputera tymi wirusami.
  • Korzystanie z tego szyfrowania jest zbyt proste i intuicyjne. Nie jest więc wymagana żadna specjalistyczna nauka, aby wdrożyć ją w to, czego potrzebujesz.
  • Proces deszyfrowania można przeprowadzić w kilku krokach i w bardzo prosty sposób.
  • Jest to system bezpieczeństwa (że tak powiem), który idealnie pasuje do wszystkich plików, które zamiast być przechowywane w pamięci wewnętrznej urządzenia, są hostowane w chmurze.
  • Nie musisz płacić absolutnie nic za członkostwo podczas korzystania z OpenPGP .
  Czytaj więcej  Jak zainstalować dwa systemy operacyjne na tym samym komputerze z systemem Windows, Mac lub Linux?

  Być może na początku będzie Ci trudno używać tego protokołu na co dzień, w e-mailach, a nawet osobiście na komputerze . Ale z biegiem czasu zauważysz, że jest to coś, czego potrzebujesz i że możesz z niego jak najlepiej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji