Co to jest komputerowa baza danych i do czego służy? Rodzaje, cechy i przykłady

22 lipca, 2021

Bardzo trudno uwierzyć, że dziś istnieją firmy, które nie są jeszcze zarządzane za pomocą baz danych. Są to niezwykle przydatne narzędzia, ponieważ pozwalają obsłużyć dużą ilość informacji niezależnie od ich rodzaju. W rzeczywistości to właśnie dzięki bazom danych wiele firm znacznie usprawniło swoją działalność i usługi oferowane ogółowi społeczeństwa.

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym są bazy danych jako takie. Dobrą rzeczą jest to, że w Google można znaleźć dokumenty i tezy, które szczegółowo mówią o bazach danych . Ale żeby nie zagłębiać się w kwestie techniczne, dziś porozmawiamy o bazach danych, do czego służą i jakie są typy, które istnieją dzisiaj.

Indeks ()

 1. Czym są bazy danych w informatyce?
 2. Do czego służą bazy danych?
 3. Jakie są rodzaje baz danych?
  1. 1. Płaska baza danych
  2. 2. Bazy danych typu hierarchicznego
  3. 3. Sieciowe bazy danych

Czym są bazy danych w informatyce?

Baza danych w systemie, w której znajdują się lub można znaleźć dowolne informacje . Te informacje mogą być osobiste, akademickie, biznesowe, a nawet produktowe.

Idea baz danych polega na tym, że mogą one ułatwić użytkownikowi łatwe i szybkie znalezienie czegoś konkretnego. Wyszukiwanie to zwykle odbywa się z komputerów i laptopów, ale możliwy jest również dostęp do baz danych z telefonu komórkowego.

Do tej pory bazy danych to narzędzia wdrażane głównie w środowisku biznesowym. Niektórzy używają określonego oprogramowania, podczas gdy inni wybierają Microsoft Access oraz jego funkcje i możliwości .

Jednak bez względu na to, jakie środki zostaną użyte do tworzenia baz danych, każda z nich umożliwi użytkownikowi lub użytkownikom uzyskanie pełnego raportu na podstawie przechowywanych w nim informacji.

Do czego służą bazy danych?

Są to systemy stworzone do przechowywania dużej ilości informacji, gdy są one utajnione i uporządkowane, aby ułatwić do nich dostęp.

Warto wspomnieć, że bazy danych przechowywane są w systemach komputerowych , które z reguły są serwerami lub komputerami o dużej pojemności. Ale jako taki pomysł polega na tym, aby mieć system komputerowy, do którego różne osoby lub użytkownicy mogą mieć dostęp bez żadnych problemów, oczywiście o ile mają odpowiednie uprawnienia i poświadczenia.

Czytaj więcej  Jak zarabiać pieniądze na Instagramie za pomocą mojego konta bez bycia wpływowym - Przewodnik po zarabianiu

Jeśli w dowolnym momencie chcesz usunąć lub usunąć bazę danych w MySQL , musisz wiedzieć, że jest to możliwe. To tylko kwestia bardzo dobrej znajomości funkcji tego programu i kroków, które należy wykonać, aby go osiągnąć. Warto wspomnieć, że bazy danych jako takie dają możliwość odzyskania danych i informacji w przypadku uszkodzenia lub awarii sprzętu.

Jakie są rodzaje baz danych?

1. Płaska baza danych

Jest to dość prosty i ograniczony rodzaj bazy danych. W płaskich bazach danych istnieją tylko dwa wymiary zestawu danych. Oznacza to, że będziesz mieć przed sobą kolumnę pełną informacji, a wewnątrz niej będziesz mógł uzyskać dane i informacje związane z tą kolumną. Można to zobaczyć podczas sortowania i filtrowania danych według formularza w programie Access.

2. Bazy danych typu hierarchicznego

Charakteryzują się strukturą zbliżoną do drzewa lub diagramu przepływu . Ideą tej bazy danych jest możliwość sortowania zarówno folderów, jak i plików, które są przechowywane w systemie. Warto wspomnieć, że jest to rodzaj bazy danych, w której wykorzystuje się linki, aby każda z danych była dobrze uporządkowana.

Czytaj więcej  Jak obracać, odwracać lub obracać obraz w Photoshopie w prosty sposób

3. Sieciowe bazy danych

Te bazy danych są używane, gdy istnieją już zarejestrowane łącza do innych łączy, w zasadzie jest to sieć danych, ale zorientowana na bazy danych. Dlatego jest to rodzaj bazy danych, który jest używany, gdy masz różne informacje różnych typów.

Podobnie chcemy wspomnieć o kilku innych typach baz danych, które mogą Cię zainteresować:

 1. Model relacyjny
 2. Zorientowany obiektowo
 3. Wielowymiarowy
 4. Obiekt relacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up

Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji