Co to jest kabel Ethernet i do czego służy i jak go podłączyć? Jakie typy są lepsze?

23 czerwca, 2021

W naszym świecie jest to ściśle związane z informatyką w erze cyfrowej i jest nieuniknione, aby być powiązanym z tak wieloma terminami. Jak korzystać z sieci i jak są one połączone kablami Ethernet, odkryj, które są najlepsze.

Co to jest kabel Ethernet i do czego służy?

Większość dzisiejszych urządzeń jest połączona za pośrednictwem sieci bezprzewodowych, ale korzystanie z kabla Ethernet jest nadal powszechne. Najczęściej stosowanym formatem okablowania jest zwykle krosowanie i są one bardzo przydatne w przypadku sieci połączonych na duże odległości.

Kable Ethernet umożliwiają podłączenie dowolnego urządzenia, takiego jak komputery, drukarki, routery, serwery itp. Za ich pośrednictwem użytkownicy mogą dzielić się informacjami i mieć dostęp do Internetu.

Mają one dużą przewagę nad sieciami bezprzewodowymi, ponieważ są mniej narażone na zakłócenia, chociaż nie są podatne na błędy . Ponadto może przesyłać informacje na odległość do 100 metrów i osiągać prędkość transferu do 40 000 Mb/s przy użyciu kabli kategorii 8.

Czytaj więcej  Jak łatwo zobaczyć i poznać funkcje lub specyfikacje mojego telefonu komórkowego z systemem Android

Typy kabli Ethernet

UTP (Unshieded Twisted Pair) to skrętki dwużyłowe bez ekranu lub oplotu aluminiowego. Jest jednym z najtańszych na rynku i jednym z najbardziej elastycznych ze względu na użyte do jego produkcji materiały.

Są zwykle bardziej podatne na ataki niż inne modele i mogą również cierpieć na zakłócenia. Nie jest zalecany na duże odległości, ponieważ może ulec uszkodzeniu i szybciej ulec zniszczeniu.

STP (Shielded Twisted Pairs) lepiej znany jako skrętka ekranowana. Mają ekran wykonany z przewodzącego polimeru, miedzi lub innego rodzaju przewodnika.

Ekranowanie pozwala zredukować szumy podczas przesyłania danych i zwiększa jakość połączenia. Są też zwykle nieco sztywniejsze niż kable UTP.

FTP (Foiled Twisted Pairs) lub skrętka foliowa. Jest bardzo podobny do kabla STP, ale jego ekran jest wykonany z folii, co czyni go znacznie bardziej stabilnym.

Kable Ethernet według kategorii

Wszystkie kable ethernetowe mają szereg danych wygrawerowanych na powierzchni, które identyfikują ich cechy, takie jak kategoria lub „CAT”. Wartość ta określa częstotliwość i szybkość transmisji .

 • CAT 5: Częstotliwość 100 MHz i prędkość 100 Mb/s
 • CAT 5E: częstotliwość 100 MHz i prędkość 1000 Mb/s
 • CAT 6: częstotliwość 250 MHz i prędkość 1000 Mb/s
 • CAT 6A: częstotliwość 500 MHz i prędkość 10 000 Mb/s
 • CAT 7: częstotliwość 600 MHz i prędkość 10 000 Mb/s
 • CAT 7A: częstotliwość 1000 MHz i prędkość 10 000 Mb/s
 • CAT 8: częstotliwość 2000 MHz i prędkość 40 000 Mb/s
Czytaj więcej  Jak zintegrować lub wdrożyć WhatsApp Business na stronie mojej firmy — prosty samouczek

Jakie kable Ethernet są lepsze?

Kabel sieciowy, który wybierzesz dla swojej sieci, będzie zależał od Twoich potrzeb, typu sieci, a nawet odległości, którą pokonuje. Innym decydującym czynnikiem jest to, czy sieć będzie przeznaczona do użytku domowego, czy będzie znajdować się w środowisku pracy.

 • Kable do użytku biznesowego. Najbardziej polecane są te z kategorii CAT 6 lub 7, ponieważ oferują większe wsparcie w transmisji danych.
 • Kable do użytku domowego. W przypadku tego typu sieci wystarczy niedrogi kabel CAT 5 lub 6, ponieważ nie będzie on używany na duże odległości ani nie będzie narażony na tak wiele czynników środowiskowych.
 • Wysokie prędkości połączenia. Jeśli usługa zakontraktowana z usługodawcą internetowym jest większa niż 1 Gb, zaleca się użycie kabli CAT 6 i nowszych.
 • Połączone urządzenia. Weź pod uwagę liczbę użytkowników, którzy będą podłączeni do sieci i jakie typy plików będą przesyłane przez sieć.
 • Typ routera. Innym ważnym punktem jest wiedza o urządzeniach, które zostaną podłączone, istnieją routery, które nie obsługują połączeń kablowych Ethernet o przepustowości większej niż 100 Mb/s i nie będziesz w pełni wykorzystywać sieci.
Czytaj więcej  Jak utworzyć i skonfigurować konto e-mail GMX Mail dla Androida i iPhone'a?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up

Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji