Co to jest i jak działa maska ​​podsieci lub podsieci? Jakie są typy?

31 lipca, 2021

W świecie informatyki znajdziemy różne protokoły niezbędne do wykonywania określonych czynności w łączeniu urządzeń. Na ogół nie są one znane ludziom, chyba że są hobbystami, którzy kiedykolwiek czytali o sposobach identyfikowania sieci oraz sposobach ich maskowania.

Wiedząc, czym jest podsieć lub maska ​​podsieci i jak działa , postaramy się wyjaśnić w tym artykule, starając się jak najwięcej, aby była jak najbardziej przejrzysta. Ponadto wymienimy istniejące typy, a także protokoły, które są obecnie używane.

  Co to jest i jak działa maska ​​podsieci lub podsieci?

  Zacznijmy od rozważenia, że ​​nie każdy łączy się z tą samą siecią internetową, bo tak jest. Z tego powodu konieczna jest możliwość oddzielenia różnych rodzajów zużycia przez różnych użytkowników od zastosowań komercyjnych, biznesowych i mieszkaniowych. Należy również zauważyć, że podsieci są hierarchiczne, przy czym WAM lub sieć rozległa jest największą, która obejmuje kontrolę nad siecią.

  Czytaj więcej  Jak zwiększyć i poprawić bezpieczeństwo mojego telefonu komórkowego z Androidem — porady i wskazówki

  Z drugiej strony znajdujemy inny rodzaj podsieci, znajdujemy ją na niższym poziomie ze względu na nadane jej zastosowanie biznesowe na dużą skalę. Są one znane jako MAN lub Metropolitan Area Network , są używane przez korporacje bez tej samej technologii co WAM. Są jednak większe niż następny typ podsieci.

  I tak do ostatniego poziomu mamy podsieć LAN lub sieć lokalną, która jest wykorzystywana w małych, średnich i komercyjnych firmach. Oprócz tego, że jest używany na wysokim poziomie w sposób mieszkalny.

  Biorąc za przykład tę ostatnią podsieć, możemy trochę wyjaśnić, jak to działa. Po pierwsze, każdy komputer ma adres IP, który zawiera informacje o jego pozycji. W przypadku podsieci LAN są one identyfikowane przez ich adres IP zaczynający się od 192.168 ...

  Każdy komputer pracuje z protokołem IP, który jest używany do łączenia się ze wspomnianą podsiecią, dzięki czemu mogą udostępniać informacje. Możemy również znaleźć różne standardy, z którymi są kompatybilne sieci IPv4 i IPv6 .

  Bardziej szczegółowe informacje o tym, czym jest maska ​​podsieci lub podsieć, można znaleźć w dokumentacji systemu Windows .

  Czytaj więcej  Jak umieścić muzykę na zdjęciach w moich osobistych lub firmowych historiach na Instagramie?

  Zrozumienie nieco więcej działania podsieci i maski podsieci

  Aby uzyskać lepszy pomysł, rozważ adres IP, który składa się z czterech liczb dziesiętnych oddzielonych kropkami, na przykład: 192.168.123.132. Powinieneś wiedzieć, że ten adres IP może należeć do podsieci , takiej jak sieć LAN, a także może mieć maskę podsieci używaną do odczytywania adresu IP urządzenia.

  Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób nawiązywane jest połączenie między punktem dostępu Wi-Fi a urządzeniem. Adres maski podsieci to zwykle 255.255.255.0 i jest używany do równego podziału adresu IP hosta w celu uzyskania z niego informacji.

  Aby lepiej to zrozumieć, musisz wiedzieć, że możemy przeliczyć liczby adresów z dziesiętnych na binarne . W ten sposób możemy lepiej zrozumieć, jak maska ​​podsieci dzieli adresy IP. W ten sposób adres sieci, do której podłączone jest urządzenie, można oddzielić od adresu hosta, czyli jego lokalizacji.

  Protokoły używane przez podsieci

  IPv4

  Składa się z 32 bitów i pozwala tworzyć unikalne adresy dla połączeń z sieciami internetowymi. Może generować ponad 3 miliardy adresów, zapewniając ogromną precyzję, nie wspominając o tym, że niektóre są zarezerwowane z wyprzedzeniem.

  Czytaj więcej  Jak poznać i uzyskać kolor Pantone według mojego imienia, aby udostępnić na Instagramie?

  IPv6

  Składa się ze 128 bitów i został stworzony w celu zastąpienia IPv4, jednak dziś jeszcze się to nie udało. Jest znacznie dłuższy i zapisanie liczby adresów, które możesz utworzyć, jest niemożliwe numerycznie.

  Protokoły te są odpowiedzialne za rejestrację i maskowanie połączenia , chociaż można również korzystać z VPN lub wirtualnej sieci prywatnej . Znajomość sieci komputerowych ma kluczowe znaczenie, aby wiedzieć, z czym pracujemy na co dzień.

  Mam nadzieję, że te informacje zainteresowały Cię, nie zapomnij podzielić się z nami i odkryć więcej rzeczy do następnego razu!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji