Co to jest i jak działa maska ​​podsieci lub podsieci? Jakie są typy?

31 lipca, 2021

W świecie informatyki znajdziemy różne protokoły niezbędne do wykonywania określonych czynności w łączeniu urządzeń. Na ogół nie są one znane ludziom, chyba że są hobbystami, którzy kiedykolwiek czytali o sposobach identyfikowania sieci oraz sposobach ich maskowania.

Wiedząc, czym jest podsieć lub maska ​​podsieci i jak działa , postaramy się wyjaśnić w tym artykule, starając się jak najwięcej, aby była jak najbardziej przejrzysta. Ponadto wymienimy istniejące typy, a także protokoły, które są obecnie używane.

  Co to jest i jak działa maska ​​podsieci lub podsieci?

  Zacznijmy od rozważenia, że ​​nie każdy łączy się z tą samą siecią internetową, bo tak jest. Z tego powodu konieczna jest możliwość oddzielenia różnych rodzajów zużycia przez różnych użytkowników od zastosowań komercyjnych, biznesowych i mieszkaniowych. Należy również zauważyć, że podsieci są hierarchiczne, przy czym WAM lub sieć rozległa jest największą, która obejmuje kontrolę nad siecią.

  Czytaj więcej  Jak usunąć lub usunąć zapisane, zaimportowane lub zsynchronizowane kontakty LinkedIn

  Z drugiej strony znajdujemy inny rodzaj podsieci, znajdujemy ją na niższym poziomie ze względu na nadane jej zastosowanie biznesowe na dużą skalę. Są one znane jako MAN lub Metropolitan Area Network , są używane przez korporacje bez tej samej technologii co WAM. Są jednak większe niż następny typ podsieci.

  I tak do ostatniego poziomu mamy podsieć LAN lub sieć lokalną, która jest wykorzystywana w małych, średnich i komercyjnych firmach. Oprócz tego, że jest używany na wysokim poziomie w sposób mieszkalny.

  Biorąc za przykład tę ostatnią podsieć, możemy trochę wyjaśnić, jak to działa. Po pierwsze, każdy komputer ma adres IP, który zawiera informacje o jego pozycji. W przypadku podsieci LAN są one identyfikowane przez ich adres IP zaczynający się od 192.168 ...

  Każdy komputer pracuje z protokołem IP, który jest używany do łączenia się ze wspomnianą podsiecią, dzięki czemu mogą udostępniać informacje. Możemy również znaleźć różne standardy, z którymi są kompatybilne sieci IPv4 i IPv6 .

  Bardziej szczegółowe informacje o tym, czym jest maska ​​podsieci lub podsieć, można znaleźć w dokumentacji systemu Windows .

  Czytaj więcej  Jak transmitować na żywo na Instagramie z komputera z systemem Windows lub Mac z inną osobą?

  Zrozumienie nieco więcej działania podsieci i maski podsieci

  Aby uzyskać lepszy pomysł, rozważ adres IP, który składa się z czterech liczb dziesiętnych oddzielonych kropkami, na przykład: 192.168.123.132. Powinieneś wiedzieć, że ten adres IP może należeć do podsieci , takiej jak sieć LAN, a także może mieć maskę podsieci używaną do odczytywania adresu IP urządzenia.

  Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób nawiązywane jest połączenie między punktem dostępu Wi-Fi a urządzeniem. Adres maski podsieci to zwykle 255.255.255.0 i jest używany do równego podziału adresu IP hosta w celu uzyskania z niego informacji.

  Aby lepiej to zrozumieć, musisz wiedzieć, że możemy przeliczyć liczby adresów z dziesiętnych na binarne . W ten sposób możemy lepiej zrozumieć, jak maska ​​podsieci dzieli adresy IP. W ten sposób adres sieci, do której podłączone jest urządzenie, można oddzielić od adresu hosta, czyli jego lokalizacji.

  Protokoły używane przez podsieci

  IPv4

  Składa się z 32 bitów i pozwala tworzyć unikalne adresy dla połączeń z sieciami internetowymi. Może generować ponad 3 miliardy adresów, zapewniając ogromną precyzję, nie wspominając o tym, że niektóre są zarezerwowane z wyprzedzeniem.

  Czytaj więcej  Instagram: „Przesyłane obrazy lub zdjęcia nie ładują się” Co robić i jak to rozwiązać?

  IPv6

  Składa się ze 128 bitów i został stworzony w celu zastąpienia IPv4, jednak dziś jeszcze się to nie udało. Jest znacznie dłuższy i zapisanie liczby adresów, które możesz utworzyć, jest niemożliwe numerycznie.

  Protokoły te są odpowiedzialne za rejestrację i maskowanie połączenia , chociaż można również korzystać z VPN lub wirtualnej sieci prywatnej . Znajomość sieci komputerowych ma kluczowe znaczenie, aby wiedzieć, z czym pracujemy na co dzień.

  Mam nadzieję, że te informacje zainteresowały Cię, nie zapomnij podzielić się z nami i odkryć więcej rzeczy do następnego razu!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Go up

  Użyj pliku cookie, aby zapewnić migrację w sieci. Będziemy nadal korzystać z tej strony, założymy to Więcej informacji